Öland është ishulli i dytë më i madh dhe provinca më e vogël Suedi. Kufizohet me Detin Baltik në lindje të Småland të cilët ndahen nga Ngushtica e Kalmarit.

Öland
Stema zyrtare e Öland
Location of Öland
Popullsia
 • Total25.350

QytetetRedakto

Pesë qytetet më të mëdhaja në Öland janë:

# Qyteti Popullësia
1 Färjestaden 5,018
2 Borgholm 3.071
3 Mörbylånga 1.780
4 Köpingsvik 599
5 Skogsby 569