Uppsala është qytet në Suedi. Uppsala është qyteti i katërt më i madh në Suedi pas Stokholmit, Göteborgut dhe Malmö. Qyteti ka 198,315 banorë. Uppsala ndodhet në veri të Stokholmit. Që nga viti 1164, Uppsala ka qenë qendra e Stokholmit. Katedralja në Uppsala është katedralja më e madhe në Suedi.

Uppsala
Uppsala Stad.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Total198.315
Faqja zyrtarehttp://www.uppsala.se/

UniversitetRedakto

Universiteti në Uppsala është themeluar në vitin 1477 dhe është universiteti më i vjetër në Skandinavi.

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.