Qarku Skåne (Suedisht: Skåne län) është qark në jug të Suedisë. Kufizohet me qarqet Halland, Kronoberg dhe Blekinge. Qarku u themelua më 1 janar 1997, kur Qarku Kristianstad dhe Qarku Malmöhus u bashkuan. Kur u themelua qarku, u vendos që emri të emërohet me njëjtën emër si provincë Skåne dhe kështu u emërua qarku Skåne.

Qarku Skåne
Skåne län
Qarkë
Stema_figura
Stema e qarkut Skåne
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Kryeqyteti Malmö
Kryetari Anneli Hulthén
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11,302 km2
Popullsia 1,317,548 banorë
Dendësia 117 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 janar 1997
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

GjeografiaRedakto

Qarku Skåne është ekuivalent administrative i provincës Skåne, por poashtu bën pjesë në provincën Halland. Qarku ka 1.3 milionë banorë, e cila është 13% prej popullësisë së Suedisë.

QytetetRedakto

Dhjetë qytetet sipas popullësisë në qarkun Skåne më 2010:[1]

# Qyteti Populllësia
1 Malmö 280,415
2 Helsingborg 97,122
3 Lund 82,800
4 Krisianstad 35,711
5 Landskrona 30,499
6 Trelleborg 28,290
7 Ängelholm 23,240
8 Hässleholm 18,500
9 Ystad 18,350
10 Eslöv 17,748

DemografiaRedakto

Qarku Skåne është qarku i dhjetë sipas sipëfaqes, por i treti sipas popullësisë. Dendësia e popullësisë është 107 bamorë/km², e barabartë me 20.5 km² për gjithë vendin.

KomunatRedakto

 
Komunat në qarkun Skåne

Qarku Skåne përmban 33 komuna.[2] Komuna më e madhe sipas popullësisë është Komuna Malmö (301,000 banorë), Komuna Helsingborg (130,000 banorë), Komuna Lund (111,000 banorë) dhe Komuna Kristianstad (80,000 banorë).

ReferimetRedakto

  1. ^ "Tätorter 2010". Statistics Sweden (në suedisht). 2010. Marrë më 9 shkurt 2014.
  2. ^ Region Skåne.Komunat në Skåne Arkivuar 19 shtator 2012 tek Archive.today. Official site. Retrieved 24 August 2007.