Kristína Peláková

këngëtare sllovake

Kristína Peláková e njohur si Kristína është këngëtare nga Sllovakia.

Kristina
Të dhëna
Emri i lindjesKristína Peláková
Gjithashtu të njohur siKristina
U lind (1987-08-20) 20 gusht, 1987 (36 vjeç)
Prejardhja Svidník, Sllovaki.
Zhanretpop
PunaKëngëtare
VeglatPiano
Vitet aktive2007-fillim
Shtëpitë diskografikeH.o.M.E. Production
Brjan Music
Faqja zyrtareFaqja Zyrtare

Jeta Redakto

Kristina u lind më 20 gusht të vitit 1987Svidník, të Sllovakisë. Që në mosh të re ajo filloi të mirrej me muzikë kur si instrument përdorte pianon. Kristina iu tërheqi vëmendjen mësuesve të saj dhe ata i këshilluan asaj që të shkonte në Košice për një karierë muzikore, këndim. Kur ajo filloi të jetoj në atë qytet në fillim këndonte në klube ku ajo takoi edhe Martin Kavulič ku edhe e frekuentoi në H.o.M.E Productio.Pastaj publikoi albumin "....ešte váham", në vitin 2008. Ndërsa në vitin 2010 Kristina fitoi "Eurosong 2010 (Sllovaki)" dhe do riprezantojë SllovakinëFestivalin Evropian të Këngës 2010 që do mbahet në Oslo.

Festivali Evropian i Këngës 2010 Redakto

Kristina u selektua nga televizioni Sllovak, duke fituar festivalin, që të riprezantonte Sllovakinë në Festivalin Evropian të Këngës 2010. Kënga e Kristinës do jetë "Horehronie".[1][2]

Diskografia Redakto

Albumet Redakto

Këngët Redakto

Viti Kënga Pozicioni Albumi
 
RPÇ
 
SLK
2008 "Vráť mi tie hviezdy" 6 ....ešte váham
"Ešte váham" 6
2009 "Stonka" 31 4 TJD
2010 "Horehronie" 1

Referime Redakto

  1. ^ Kristina të riprezantojë Sllovakinë në Eurosong!
  2. ^ "Sllovakia dërgon Krstinën në Oslo!". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 21 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)