Kurillovë është një vendbanim në komunën e Vushtrrisë, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Kurillë.

Kurillovë
Kurillë
Fshat
Vendndodhja
Kurillovë is located in Kosova
Kurillovë
Kurillovë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Vushtrri
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 54′ 55″ Veri

21° 2′ 7″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Kurillova është vendbanim i tipit të shpërndarë i cili shtrihet në masivin malor të Albanikut, rreth 18 km në verilindje të Vushtrrisë. Mikrotopinimet më të njohura janë: Kroni i Hajdukut, Përroni i Hithave, Rrezja e Hasanit, Zabeli i Zotnisë, Vrella e Salihit, Kroni te Pusat, Bregu i Zukës, Kroni i Madh, Kroni i Latifit, Rakiqe, Reka e Skromës, Osoja, Kodra e Hasan Kaçanollit, Vrella e Kurillovës, Përroni i Arave, Baçka, Ku u vra Tahir Baçka etj.

Lidhje të jashtmeRedakto