Kusar është një vendbanim në komunën e Gjakovës, Kosovë. Fshati është i ndarë në dy pjesë: Kusari i Epërm dhe Kusari i Poshtëm.

Kusar
Fshat
Vendndodhja
Kusar is located in Kosova
Kusar
Kusar
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Gjakovë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Has
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 19′ 44″ Veri

20° 26′ 35″ Lindje

GjeografiaRedakto

Kusari është një vendbanim kodrinoro-malor, i tipit të shpërndarë, që shtrihet rrëzë malit Pashtrik, i ndodhur rreth 8 – 9 km në jug të qytetit të Gjakovës. Ndahet në dy pjesë Kusari 1 dhe Kusari 2.

HistoriaRedakto

Fshati Kusar është vendbanim i vjetër iliro-dardan, ndërsa për ete dëshmojnë edhe gjyteza përkatësisht Hisari që ndodhen në lindje të fshatit. Aty janë gjetur themelet e shtëpive dhe vegla të ndryshme, enë argjili etj. Po ashtu në lokalitetin e këtij vendbanimi ekzistojnë disa varreza të vjetra kurse sipas gjurmimeve të vitit 2001 është konstatuar së ajo është një fortifikatë që i përket antikës së vonë.

Lidhje të jashtmeRedakto