Kwame Nkrumah (* 21 shtator 1909Nkroful, Kolonia Britanike; † 27 prill 1972 në Bukuresht, Rumani) ishte kan nje politikan independentist dhe panafrikanist i cili udhëhoqi Ghanën e pavarur, në fillim si Kryeministër nga viti 1957 deri në vitin 1960, pastaj si president i Republikës nga viti 1960 deri në vitin 1966.

Kwame Nkrumah
President i parë i Republikës se Ghanës
Në detyrë
1 korrik 1960 – 24 shkurt 1966
Paraprirë ngaPosti u krijua
Pasuar ngaJoseph Ankrah
Kryeministër i Ghanës
Në detyrë
6 mars 1957 – 1 korrik 1960
Paraprirë ngaPosti u krijua
Pasuar ngaKofi Abrefa Busia
Të dhëna vetjake
U lind më18 shtator 1909(1909-09-18)
Nkroful Bregu i Artë (koloni britanike)
Vdiq më27 prill 1972 (62 vjeç)
Bukuresht (Republika socialiste e Rumanisë),
NënshtetësiaGhanez
Partia politikeConvention People's Party
Bashkëshortja/etFathia Nkrumah
PunësimiMësues