L'Ampolla

komunë në Spanjë

L'Ampolla është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Ebre, të provincës Tarragona, në Katalonia. L'Ampolla ka 3540 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 35.65 km2.

L'Ampolla
Komunë
Stema_figuraBandera de l'Ampolla.svg
Vendndodhja
L'Ampolla is located in Spanjë
L'Ampolla
L'Ampolla

Koordinatat: 40°48′51″V 0°42′36″L / 40.81417°V 0.71000°L / 40.81417; 0.71000

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Tarragona
Qarku Baix Ebre
Kryetari i Bashkisë Francesc Sancho i Serena
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.65 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 3540 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ampoller, ampollera
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 40° 48′ 51″ Veri

0° 42′ 36″ Lindje

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto