Lakvila

komunë italian
(Përcjellë nga L'Aquila)


L'Aquila është qytetItalinë qendrore, kryeqendër e provincës (rrethit) me të njëjtin emër dhe e krahinës Abruzzo, me 72.948 banorë (2008), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 466 km², me një dendësi 157 banor/km².

L'Aquila
Qytet
noform
Pamje nga Lakvila
Stema_figura
Stema e L'Aquila
Vendndodhja
L'Aquila is located in Itali
L'Aquila
L'Aquila

Koordinatat: 42°21′14.43″V 13°23′31.17″L / 42.3540083°V 13.3919917°L / 42.3540083; 13.3919917

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Abruco
Provinca L'Aquila
Kryetari i Bashkisë Massimo Cialente
Partia Partia Demokratike e Italisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 466,87 km2
Lartësia 714 m (m.n.d.)
Popullsia 70 609 banorë
Dendësia 151,24 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Aquilani
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 67100
Prefiksi 0862
Shenjti mbrojtës St Massimo, St Equizio, St Pjetri Celestine, St Bernardine e Sienës
Dita e shenjtit 10 qershor
Koordinatat 42° 21′ 14.43″ Veri

13° 23′ 31.17″ Lindje

Faqja Zyrtare Faqja zyrtare


ABR-Mappa.png
L'Aquila aero.JPG

HistoriaRedakto

  • L'Aquila është krijuar në vitin 1254.

Personalitete të njohuraRedakto

lidhje e jashtmeRedakto