Lajpcigu (gjerm. Leipzig) (ital. Lipsia) është qytet në lindje të Gjermansë dhe ka rreth 510 000 banorë. Lajpcigu u themelua në vitin 1165.

Leipzig
Qytet
noform
Stema_figura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 297,6 km2
Popullsia 510.651 banorë
Dendësia 1.716 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal L
Prefiksi 0341
Faqja Zyrtare Web faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Shkolla e lartë tregtare e Lajpcigut

Lidhje të jashtmeRedakto