Lăutarii është film drama romantik sovjetik 1972 me regji të Emil Loteanu . Filmi ishte një sukses, veçanërisht në Itali. Ky film mori Çmimin Special të Jurisë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në San Sebastián në 1972. [1] Filmi gjithashtu mori çmimin prestigjioz spanjoll San Fedele në 1978. [2]

Komploti Redakto

Toma Alistar është një lutar i talentuar i cili punonte si drejtues i një bande cigane udhëtuese, duke bredhur në stepat e Besarabisë të mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë. Ai është violinist i aftë, fama e të cilit e çon në turne nëpër kryeqytetet evropiane dhe oborret mbretërore. Ai dashurohet marrëzisht me ciganen e bukur Leanca. Sidoqoftë, ajo po martohet me një hungarez të pasur. Toma kalon pjesën tjetër të jetës dhe pasuritë e tij në një kërkim të dëshpëruar për të. Dhe vetëm para vdekjes së tij ai takon një grua të vjetër cigane në të cilën ai njeh dashurinë e tij të vërtetë.

Kasti Redakto

  • Sergei Lunkevich - si Toma Alistar
  • Dumitru Hãbãsescu - si Toma i ri
  • Jenea Rolko - Toma si fëmijë
  • Galina Vodnyatskaya - Leanca e vjetër
  • Olga Câmpeanu - e re Leanca
  • Angelica Iascencu - Leanca si fëmijë

Referime Redakto

  1. ^ "20 edition. 1972 Awards 10-19 July". San Sebastián International Film Festival (në anglisht). Marrë më 21 shtator 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Tutti i Premi San Fedele" (në italisht). San Fedele.