Lejla Agollin (e lindur më 4 tetor 1950) është një kompozitore shqiptare.

Lejla Agollin ka lindur në Korçë, Shqipëri. Ajo ka studiuar kompozimin dhe orkestrimin në Tiranassa Tish Daijan. Ajo ishte fituesja e Festivalit të Këngës Qytetare Kombëtare për këngën "Ah ky mall" kënduar nga Frederik Ndoci.  Agolli ka shërbyer për disa vite si drejtore artistike e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve.[1][2]

Veprat

Redakto

Kompozimet e Agollinit përfshijnë muzikë kantata, simfonie, koncerte etj. Veprat e përzgjedhura përfshijnë::

  • Ah ky mall
  • In Memoriam për klarinetë solo dhe orkestër të vargut, kushtuar Nënë Terezës

Filmografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Lejla në tri rrugë". Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2010. Marrë më 5 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sadie, Julie Anne; Samuel, Rhian (1994). The Norton/Grove dictionary of women composers (Digitized online by GoogleBooks). Marrë më 4 tetor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)