Helena Hubertina Johanna "Lenny" Kuhr (lindur më 22 shkurt 1950) është një këngëtare dhe tekstshkruese holandeze.

Lenny Kuhr
Lenny Kuhr op Het Grote Songfestivalfeest 2019.jpg
Kuhr në Het Grote Songfestivalfeest në vitin 2019
Informacione
EmriHelena Hubertina Johanna Kuhr
Lindja (1950-02-22) 22 Shkurt 1950 (71 vjeç)Eindhoven, Holandë
Profesion(e)Këngëtare, tekstshkruese

KarrieraRedakto

 
Lenny Kuhr në Festivalin e Këngës Nationaal në 1969
 
Fustani i Lenny Kuhr për Festivalin Evropian të Këngës 1969

Në 1967, ajo filloi një karrierë si këngëtare në Holandë, duke interpretuar këngë në traditën franceze të shasonit. Në 1969, ajo përfaqësoi HolandënFestivalin Evropian të Këngës 1969 me kompozimin e saj "De troubadour" (teksti nga David Hartsema; orkestra drejtuar nga Franz de Kok). Ajo ishte një nga katër fituesit atë vit.

Në fillim të viteve shtatëdhjetë, Kuhr ishte më e suksesshme në Francë sesa në vendin e saj të lindjes. Ajo u kryesua në top listat franceze në 1972 me këngën "Jesus Christo" dhe interpretoi në shfaqjet e Georges Brassens.

Në vitin 1980, ajo pati hitin e saj më të madh në Hollandë: "Visite", një këngë që ajo interpretoi së bashku me grupin francez Les Poppys. Ajo ka lëshuar rekorde që nga ajo kohë, megjithëse pa ndonjë sukses të madh.

Në 1982, Kuhr priti Festivalin e Këngës Nationaal, përzgjedhja kombëtare holandeze për Festivalin Evropian të Këngës.

Kuhr ishte një nga artistët që regjistroi këngën "Shalom nga Hollanda" (shkruar nga Simon Hammelburg dhe Ron Klipstein) si një shenjë solidariteti për popullin Izraelit, të kërcënuar nga raketat nga Iraku, gjatë Luftës së Gjirit në 1991.

Jeta personaleRedakto

Martesa e parë e Kuhr ishte në 1974 me një mjek izraelit. Kuhr ishte sulmuar në maj të 1973 në Haarlem, gjë që i ka shkaktuar dëmtim të hundës. Burri i saj i ri riparoi hundën. Kuhr u kthye në Judaizëm. Ajo kishte dy vajza gjatë kësaj martese, një në 1975 dhe e dyta në 1980. Për një kohë, ajo jetoi në Izrael.[1][2] Pasi u divorcua, ajo ishte partnere me Herman Pieter de Boer, një shkrimtar këngësh, nga 1981 në 1993. Ajo u martua për herë të dytë në 2003.

DiskografiaRedakto

 • 1969: De troubadour
 • 1971: De zomer achterna
 • 1972: Tout ce que j'aime / Les enfants
 • 1972: De wereld waar ik van droom
 • 1974: God laat ons vrij
 • 1976: 'n Dag als vandaag
 • 1980: Dromentrein
 • 1981: Avonturen
 • 1982: Oog in oog
 • 1983: De beste van Lenny Kuhr
 • 1986: Quo vadis
 • 1988: Lenny Kuhr
 • 1990: Het beste van Lenny Kuhr
 • 1990: De blauwe nacht
 • 1992: Heilig vuur
 • 1994: Altijd heimwee
 • 1997: Gebroken stenen
 • 1997: Stemmen in de nacht
 • 1999: Oeverloze liefde
 • 2000: Visite
 • 2001: Hollands glorie
 • 2001: Fadista
 • 2004: Op de grens van jou en mij
 • 2005: Panta Rhei
 • 2007: 40 Jaar verliefd
 • 2010: Hollands glorie
 • 2010: Mijn liedjes mijn leven
 • 2011: Liefdeslied
 • 2013: Wie ben je
 • 2017: Gekust door de eeuwigheid
 • 2019: Het lied gaat door

ReferimeRedakto

 1. ^ [1] Arkivuar 10 shkurt 2010 tek Wayback Machine
 2. ^ "Biografie" (në holandisht). Lenny Kuhr. Marrë më 6 qershor 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
  Massiel
me "La, la, la"
 Winner of the Eurovision Song Contest 
1969
(tied with   Lulu,   Salomé &   Frida Boccara)
Pasardhësi 
  Dana
me "All Kinds of Everything"
Parardhësi 
Ronnie Tober
me "Morgen"
Holanda në Festivalin Evropian të Këngës
1969
Pasardhësi 
Hearts of Soul
me "Waterman"