Papa Leoni IV ( l. ?, Roma - v. , 17 korrik 855) ishte papa i 103 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27 janar 847 dhe deri më 17 korrik 855. Paraardhës i tij ishte papa Serxhio II, ndërsa pasardhësi papa Benedikti III.

Papa Leoni IV
papa i 103 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 27 janar 847
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 10 prill 847
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 17 korrik 855
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Serxhio II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 17 korrik 855
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Serxhio II
Papë
27 janar 84717 korrik 855
Pasardhësi 
papa Benedikti III