Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lindås (kthjellim).


Lindås është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 476 km² dhe popullsi 12879 banorë[1].

Lindås
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lindås

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Knarvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Astrid Aarhus Byrknes (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°37′V 5°19′L / 60.617°V 5.317°L / 60.617; 5.317 (Lindås)Koordinatat: 60°37′V 5°19′L / 60.617°V 5.317°L / 60.617; 5.317 (Lindås)
Sipërfaqja 476 km2
Popullsia 12.879 banorë 2004
Dendësia 27,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lindåsing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1738
Vendndodhja
Knarvik is located in Norvegjia
Knarvik
Knarvik
Lindås – harta_foto
www.lindas.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Lindås – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto