Linus Benedict Torvalds ( / l I n ə s t ɔːr v ɔː l d z / ; [1] Shqiptimi në suedisht: [ˈliːnɵs ˈtuːrvalds] lidhje=| Për këtë tingull  ; lindur më 28 dhjetor 1969) është një inxhinier softuerësh finlandezo- amerikan [2] [3] i cili ka krijuar bërthamën e Linux (baza e të gjithë distribucioneve Linux, dhe sistemeve Android e Chrome OS) dhe është historikisht zhvilluesi kryesor i saj. Ai gjithashtu ka krijuar sistemin Git të kontrollit të versionieve të softuerëve dhe sistemin e planifikimit të zhytjeve nëntokësore. Linus Torvalds u nderua (së bashku me Shinya Yamanaka) me Çmimin Teknologjik të Mijëvjeçarit 2012 nga Akademia e Teknologjisë Finlandeze "në njohjen e krijimit të një sistemi operativ të ri me burim të hapur për kompjuterët që çuan në kernelin Linux të përdorur gjerësisht". [4] Ai është edhe marrësi i çmimit "Pioner i kompjuterikës, 2014" nga shoqëria e kompjuterikës IEEE [5] dhe çmimit "Masaru Ibuka për elektronikën e konsumatorëve", IEEE 2018. [6]

Linus Torvalds
LinuxCon Europe Linus Torvalds 03 (cropped).jpg
I njohur për  Linux kernel, Linux, Git, Subsurface

Jeta dhe karrieraRedakto

Vitet e paraRedakto

Torvalds u lind në Helsinki, Finlandë, në vitin 1969. Ai është djali i gazetarve Anna dhe Nils Torvalds dhe nipi i statisticienit Leo Tornqvist dhe poetit Ole Torvalds.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Linus Torvalds: Why Choose a Career in Linux and Open Source"YouTube 
  2. ^ "Citizen Linus". LWN.net. 13 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rogoway, Mike (14 shtator 2010). "Linus Torvalds, already an Oregonian, now a U.S. citizen". The Oregonian. Marrë më shtator 16, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Technology Academy Finland – Stem cell pioneer and open source software engineer are 2012 Millennium Technology Prize laureates". Technologyacademy.fi. 19 prill 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më janar 17, 2014. Marrë më prill 24, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Computer-Pioneer-Award". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 maj 2014. Marrë më 13 prill 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "List of IEEE Masaru Ibuka Consumer Electronics Award recipients" (PDF). ieee.org. 3 prill 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2018-03-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)