Liqeni Tuz (Turqisht: Tuz Gölü) është liqeni i dytë më i madh në Turqi me 1,665 km2 (643 sq mi). Ndodhet në Rajonin e Anatolisë Qendrore, 105 km në verilindje të Konisë, 150 km në juglindje të Ankarasë dhe 57 km në veriperëndim të Aksarasë.

Liqeni Tuz

Emri Tuz Gölü do të thotë liqen i kripur në turqisht.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Lake Tuz – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale