Liqeni i Ujmanit ose Liqeni i Gazivodës (Sërbisht: Језеро Газиводе / Jezero Gazivode) është një liqen artificial që shtrihet në veriperëndim të Kosovës dhe një pjesë e vogël e liqenit kalon ne territorin e Serbisë[1].Liqeni i Ujmanit ka një sipërfaqe prej 11.9 km2 (4.6 mi) nga të cilat 9.2 km2 në territorin e Kosovës dhe 2.7 km2 (1.0 mi) në territorin e Serbisë. Liqeni është formuar nga rrëzimi i lumit Ibër, i cili rrjedh në liqen.

Liqeni i Gazivodës
Ujmani
Jezero Gazivode.jpg
Liqeni i Gazivodës
Liqeni i Gazivodës Ujmani is located in Kosova
Liqeni i Gazivodës Ujmani
Liqeni i Gazivodës
Ujmani
Vendi Kosova Kosova,Serbia Serbia
Koordinatat 42°57′42″V 20°34′1″L / 42.96167°V 20.56694°L / 42.96167; 20.56694Koordinatat: 42°57′42″V 20°34′1″L / 42.96167°V 20.56694°L / 42.96167; 20.56694
Burime lumi Lumi Ibër
Gjatësia maks. 16.5 km (10.3 mi)
Gjërësia maks. 1.10 km (0.68 mi)
Sipërfaqja 11.9 km2 (4.6 sq mi)
Thellësia maks. 105 m (344 ft)
Lartësia e sipërfaqes 694 m (2,277 ft)
Harta e Liqeneve të Kosovës

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Liqeni i Gazivodës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ Gail Warrander; Verena Knaus (2010). Kosovo. Bradt Travel Guides. ff. 279–. ISBN 978-1-84162-331-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)