Liqeni i Mitrovicës është një liqe artificial i cili gjendet pranë qytetit të Mitrovicës, në Kosovë.

Liqeni i Mitrovicës
LiqeniMitrovices.jpg
Liqeni i Mitrovicës is located in Earth
Liqeni i Mitrovicës
Liqeni i Mitrovicës (Earth)
VendiMitrovicë
Koordinatat42°52′50″N 20°50′46″E / 42.880574°N 20.846146°E / 42.880574; 20.846146Coordinates: 42°52′50″N 20°50′46″E / 42.880574°N 20.846146°E / 42.880574; 20.846146
LlojiLiqe artificial
Burime lumiLumi Ibër
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.1.8 km (1.1 mi)
Gjërësia maks.150 m (490 ft)
Sipërfaqja1.82 km2 (0.70 sq mi)
Thellësia maks.4 m (13 ft)
Lartësia e sipërfaqes506 m (1,660 ft)
VendbanimetMitrovica, Suhodolli i Poshtëm, Suhodolli i Epërm, Zhabari i Poshtëm, Gushaca, Vinarca e Poshtme

HistorikuRedakto

Ideja për ndërtimin e një liqeni artificial në rrjedhën e lumit Ibër pranë qytetit të Mitrovicës ka ekzistuar kahere, mirëpo vetëm në vitin 2012 Komuna e Mitrovicës në bashkëpunim me Ministrinë e Pushtetit Lokal morrën vendim për ndërtimin e tij. Puna për ndërtimin e Liqenit të Mitrovicës filloi në vitin 2013[1] ndërsa finalizimi i tij u bë në vitin 2017 me një donacion të Bashkimit Evropian.

GjeografiaRedakto

Liqeni i Mitrovicës është një liqe artificial [2] i cili ka gjatësi prej rreth 1.8 kilometrash, gjerësi deri në 150 metra dhe thellësi deri në 4 metra. Liqeni i Mitrovicës shtrihet në hapësirën përgjatë rrjedhës së lumit Ibër, në mes Mitrovicës dhe fshatrave: Suhodolli i Poshtëm, Suhodolli i Epërm, Zhabari i Poshtëm e deri në Gushacë e Vinarcë të Poshtme. [3] [4]

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Liqeni i Mitrovicës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Nis jetësimi i projektit "Liqeni" në lumin Ibër (Kopje e arkivuar)". Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2020. Marrë më 31 korrik 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ "Liqeni artificial në Suhadoll përfundon gjatë këtij viti (Kopje e arkivuar)". Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2016. Marrë më 31 korrik 2018.
  3. ^ "4,5 Milionë euro për ndërtimin e liqenit artificial në Mitrovicë (Kopje e arkivuar)". Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2016. Marrë më 19 gusht 2016.
  4. ^ Ja si duket liqeni artificial në Mitrovicë (video) Arkivuar 6 gusht 2017 tek Wayback Machine, 1.08.2017.