Gushacë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gushak.

Gushacë
Gushak
Fshat
Vendndodhja
Gushacë is located in Kosova
Gushacë
Gushacë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 519 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 53′ 2″ Veri

20° 49′ 28″ Lindje

Popullsia 475 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 475 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto