Dedi është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Dedaj.

Dedi
Dedaj
Fshat
Vendndodhja
Dedi is located in Kosova
Dedi
Dedi
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 59′ 33″ Veri

20° 54′ 12″ Lindje

Lidhje të jashtmeRedakto