Vaganicë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Lumez dhe Vaganik.

Vaganicë
Vaganik
Fshat
Vendndodhja
Vaganicë is located in Kosova
Vaganicë
Vaganicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 571 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 45″ Veri

20° 51′ 18″ Lindje

Popullsia 2000 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 2000 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto