Vaganicë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Lumez dhe Vaganik.

Vaganicë
Vaganik
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2.000

Demografia Redakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 2000 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtë Redakto

Burimet Redakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme Redakto