Zabërgja (Mitrovicë)

fshat të Kosovë

Zabërgjë është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Rogam dhe Lajthisht.

Zabërgjë
Lajthisht
Fshat
Vendndodhja
Zabërgjë is located in Kosova
Zabërgjë
Zabërgjë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 59′ 30″ Veri

20° 55′ 45″ Lindje

Popullsia 70 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 70 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 15 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto