Vllahia (Mitrovicë)

fshat në Kosovë

Vllahi është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë.

Vllahi
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej271

Gjeografia

Redakto

Etimologjia e toponimit Vllahi është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Galeria

Redakto
 
Xhamia e Vllahise
 
Xhamia e Vllahise

Demografia

Redakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 271 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[2]

Burimet

Redakto
  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.
  2. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto