Broboniq është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Brabanik.

Broboniq
Brabanik
Fshat
Vendndodhja
Broboniq is located in Kosova
Broboniq
Broboniq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 39″ Veri

20° 47′ 39″ Lindje

Popullsia 1023 banorë (2011)

GjeografiaRedakto

Fshati Broboniq bën pjese ne territorin e komunës se Mitrovicës dhe shtrihet ne gjerësi gjeografike veriore pres 42-53 shkal dhe gjatësi gjeografike pres 25° e 53'. Lartësia mbidetare e fshatit është 510 m. Shtrihet ne pjesën veriore te rrafshit te Kosovës dhe ne pjesën jugperëndimore te qytetit te Mitrovicës ne kilometrin e 7-të te rrugës se asfaltuar Mitrovicë-Pejë ne anën e djathtë dhe te majte te rrugës se asfaltuar shtrihet fshati dhe ka një pozite qendrore ne mes te kolashinit Drenicës dhe fushëgropës se qytetit te Mitrovicës. Fshati është i rrethuar me male nga te gjitha anët nepermes te një rruge lidhet me rrugën kryesore. Ka lidhje te mira me fshatrat fqinjë siç janë ; Kopriva, Koshtova, Stermci, Ternavci, Vernica, Lushta.

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 1023 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto