Bare është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë.

Bare
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej841

Gjeografia

Redakto

Fshati i radhës Bare i pozicionuar në një lartësi mbidetare rreth 1300m. Barja ndodhet në rajonin e njohur si Shala e Bajgorës rreth 22 km larg Mitrovicës. Temperatura është dukshëm më e ulët. Rrugët e shkelura shpien nëpër prona të mëdha të cilat janë të pozicionuara larg njëra tjetrës.

Demografia

Redakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 841 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Ekonomia

Redakto

Pavarësisht lartësisë, ata punojnë tokën dhe merren me blegtori.

Shih dhe këtë

Redakto

Burimet

Redakto
  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto