Bare është një vendbanim në komunën e Mitrovicës, Kosovë.

Bare
Fshat
Vendndodhja
Bare is located in Kosova
Bare
Bare
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Mitrovicë
Komuna Mitrovicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Shalë e Bajgorës
Lartësia 1147 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 57′ 42″ Veri

20° 58′ 35″ Lindje

Popullsia 841 banorë (2011)

GjeografiaRedakto

Fshati i radhës Bare i pozicionuar në një lartësi mbidetare rreth 1300m. Barja ndodhet në rajonin e njohur si Shala e Bajgorës rreth 22 km larg Mitrovicës. Temperatura është dukshëm më e ulët. Rrugët e shkelura shpien nëpër prona të mëdha të cilat janë të pozicionuara larg njëra tjetrës.

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 841 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

EkonomiaRedakto

Pavarësisht lartësisë, ata punojnë tokën dhe merren me blegtori.

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 9 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto