Liridon Krasniqi

Lojtar shqipëtar futbolli

Liridon Krasniqi është një futbollist shqiptarë nga Kosova i cili luan në pozicionin e mesfushorit afensiv (CAM) në ekipin KedahMalajzisë

Liridon Krasniqi
Liridon Krasniqi.JPG
Krasniqi me Fethiyespor ne vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLiridon Krasniqi
Datëlindja1 Janar 1992
VendlindjaVitia, Kosova
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues Qendror
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Kedah
Numri8
Karriera rinore
0–20091.FC Nürnberg
2009–2011Slavia Prague
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2011Mladá Boleslav1(0)
2013–2015Ankaraspor0(0)
2013–2014Fethiyespor (loan)33(2)
2015–Kedah67(19)
Persija Jakarta
Kombëtarja
2011Albania U211(0)
2014–2015Kosovo3(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 26 June 2018
‡ National team caps and goals correct as of 10 October 2015


KarrieraRedakto

RiniaRedakto

Krasniqi filloi karrierën në ekipin Nürnberg ku ka luajtur 1 vit, derisa u lëshua në vitin 2009.

Mladá BoleslavRedakto

Ai shkoi në akademinë çeke të futbollit të të rinjëve Slavia Prague ku pas asaj më 2 Mars 2011 shkoi në ekipin e Mladá Boleslav të ligës Gambrinus Liga, deri në fund të sezonës 2010-11[1]. Ndeshjen e parë e luajti më 14 Maj 2011 kundër Jablonec 97.

AnkarasporRedakto

Më 29 Korrik nënshkroi një kontrat 3 vjeçare me ekipin e Ligës së parë të Turqisë Ankaraspor.

KedahRedakto

Më 9 Prill 2015, Krasniqi nënshkroi një kontrat me ekipin e malaizisë Kedah. Golin e parë e shënoi kundër Negeri Sembilan duke arritur fitoren me 2-1 në 17 Prill 2015. Në përgjithësi ai shënoi 5 gola dhe 9 asista dhe ndihmoi Kedah të fitoj titullin e 4 në premier ligën e malajzisë.

Kariera InternacionaleRedakto

ShqiperiaRedakto

Në 29 Mars 2011 ai arriti në U21 të Shqipërisë në një ndeshje miqësore kundër Izraelit U21[2].

KosovaRedakto

Më 2 Mars 2014 Krasniqi luajti me ekipin e Kosovës kunder Haitit[3].

ReferimeRedakto

  1. ^ "Sezoni 2010-11". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Izraeli U21". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ekipi nacional i futbollit të Haiti". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)