Lista e tempujve hindu në Singapor

Kjo është një listë e tempujve hinduSingapor. Karkteristikë e shumicës së tempujve hindu është prania e murti-ve (statujat e hyjnisë) të hyjnisë që i kushtuhet tempulli. Zakonisht ata i janë kushtuar një hyjnie kryesore, ajo që i është kushtuar dhe tempulli dhe hyjnive të tjera të lidhura hyjninë kryesore. Megjithatë disa tempuj i janë kushtuar disa hyjnive dhe të tjerë i janë kushtuar murtive në një formë jo ikonike. Në vazhdim është një listë e tempujve hindu të klasifikuar sipas hyjnisë kryesore të tempullit:

Tempulli Sri Thendayuthapani, në Tank Road

Tempujt e Ganeshas / VinayagaritRedakto

 • Tempulli Sri Layan Sithi Vinayagar, 78 Keong Siak Road, Singapor[1]
 • Tempulli Sri Senpaga Vinayagar, 19 Ceylon Road, Singapor
 • Tempulli Loyang Tua Pek Kong Vinayagar, 20, Loyang Way, Singapor

Tempujt e ShivasRedakto

 • Tempulli Sri Arasakesari Sivan, 25 Sungei Kadut Avenue, Singapor[2]
 • Tempulli Sri Manmatha Karuneshvarar, 226 Kallang Road, Singapor
 • Tempulli Sri Siva Durga (më parë Tempulli Sri Sivan), 8 Potong Pasir Ave 2, Singapor[3]
 • Tempulli Sri Siva Krishna, Marsiling Rise, Singapor[4]
 • Tempulli Sri Sivan, 24 Geylang East Ave 2, Singapore

Tempujt e Ammanit / SakthitRedakto

 • Tempulli Sree Maha Mariamman, 251 Yishun Avenue 3, Singapor[5]
 • Tempulli Sri Mariamman, South Bridge Road (tempulli më i madh dhe më i vjetër hindu ne Singapor)
 • Tempulli Sri Mariamman Muneeswarar
 • Tempulli Sri Ruthra Kaliamman, 100 Depot Road, Singapor
 • Tempulli Sri Vadapathira Kaliamman, 555 Serangoon Road, Singapor
 • Tempulli Sri Veerama Kaliamman, 141 Serangoon Road, Singapor
 • Tempulli Vairavimada Kaliamman, Toa Payoh

Tempujt e MuruganitRedakto

 • Tempulli Arulmigu Velmurugan Gnana Muneeswaran, 50 Rivervale Cres Sengkang, Singapor
 • Tempulli Sri Arulmigu Murugan, Jurong East St 21, Singapor[6]
 • Tempulli i Pemës së Shenjtë Sri Balasubramaniam, 10 Yishun Industrial Park A, Singapor.
 • Tempulli Kordrinor Sri Murugan, 931 Upper Bukit Timah Rd
 • Tempulli Sri Thendayuthapani, 15 Tank Road, Singapor

Tempujt e Vishnut (Perumali / Rama dhe Krishna / Hanumani)Redakto

 • Tempulli Sri Krishna Bagawan, 152 Waterloo Street, Singapor[7]
 • Sri Krishna Mandir, 9 Lorong 29 Geylang, Singapor[8]
 • Tempulli Sri Lakshmi Narayanan, 5 Chander Road, Singapor[9]
 • Tempulli Sree Ramar, 51 Changi Village Road, Singapor
 • Tempulli Sri Srinivasa Perumal, 397 Serangoon Road Singapor

Tempujt e MuneswararitRedakto

 • Tempulli Sri Darma Muneeswaran, 57 Jalan Hwi Yoh, Serangoon North Ave 1, Singapor
 • Tempulli Sri Muneeswarar, No. 3 Commonwealth Drive, Singapor
 • Tempulli Sri Veeramuthu Muneswarar, 523, Yishun Industrial Park A, Singapor

Tempuj të tjerëRedakto

 • Geetha Ashram
 • Narayana Gurukula
 • Parniyo, tempull i lashte shpellor në një ishull afër Singaporit
 • Tempulli Siddhartha[10]
 • Singapore Dakshina Bharata Brahmana Sabha
 • Sree Guru Raghavendra Seva Samajam
 • Misioni Sri Ramakrishna, Bartley Road[11]
 • Tempulli Vinayak
 • Tempulli Sri Sai, Singapor[12]

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ sttemple.com
 2. ^ "Shri Arasakesari sivan Temple". Singaporehindutemples.com. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Sri Siva Durga Temple, 6 mars 2013
 4. ^ "Sri Siva-Krishna Temple | Singapore". Sivakrishnatemple.org. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2013. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Sree Maha Mariamman Temple". Sreemahamariamman.org. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Shri Arulmigu Murugan". Singaporehindutemples.com. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ National Library Board, Singapore. "Sri Krishnan Temple". Infopedia. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2013. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Sri Krishna Mandir". Sri Krishna Mandir. 24 prill 1971. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Shree Lakshminarayan Temple!, Open your heart to God". Lakshminarayantemple.com. 24 prill 1969. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2012. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ [ëëë.amasingapore.com "Siddhartha Center"]. Marrë më 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 11. ^ Sri Ramakrishna Mission, Bartley Road
 12. ^ "SRI SAI TEMPLE SINGAPORE". Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2019. Marrë më 10 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto