Lista e tempujve në Gauhati

Kjo është një listë e tempujve hindu që ndodhen në qytetin e Gauhatit në shtetin indian të Assamit. Në Gauhati ka shumë tempuj hindu dhe në këtë mënyrë Gauhati njihet edhe si "qyteti i tempujve".

Lista e tempujveRedakto

Emri Vendi Hyjnia Imazhi
Tempulli Basistha Basistha Shiva  
Tempulli Dirgheshwari Amingaon Durga  
Tempulli Doul Govinda[1] Rajaduar Krishna
Tempulli Kamakhya[2] Kamakhya Hyjnesha Kamakhya  
Tempulli Lankeshwar Lankeshwar Shiva
Tempulli Rudreswar Mani Karneswar Shiva  
Tempulli Sukreswar Pan Bazaar Shiva  
Tempulli Ugro Tara Latasil Tara  
Tempulli Umananda Ishulli i Palloit Shiva

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Doul Govinda Mandir, North Guwahati". humtydumty.in. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2017. Marrë më 7 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Banikanta Kakati: The Mother Goddess Kamakhya; 1989, Publication Board, Guwahati

BibliografiaRedakto

  • Banikanta Kakati: The Mother Goddess Kamakhya; 1989, Publication Board, Guwahati.