Lontra është një gjini e lundërzave nga Amerika .[1]

Lontra
LutraCanadensis fullres.jpg
Lundërzat e lumejnve amerikanoverior (Lontra canadensis)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Lontra
Lloji i species
Lutra canadensis
Schreber, 1777
Speciet

L. canadensis
L. felina
L. longicaudis
L. provocax
L. weiri

SpecietRedakto

Këto specie u përfshinë më parë në gjininë Lutra , së bashku me lundërzat evroaziatike , por ato tani janë transferuar në një gjini të veçantë. Gjinia përfshin katër lloje të gjalla fosile të gjalla dhe të njohura:

Speciet e gjallaRedakto

Fotoja Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
  Lontra canadensis Lundërza e lumejnve amerikanoverior Amerika veriore
  Lontra provocax Lundërza e lumejnve jugorë Kili dhe Argjentina
  Lontra longicaudis Lundërza neotropikale Amerika Qendrore, Amerika e Jugut dhe ishulli i Trinidad
  Lontra felina Lundërza detare Amerika e Jugut

Speciet e zhdukuraRedakto

Emri shkencor Emri i zakonshëm Gama
Lontra weiri Lundërza e Veirit Plioceni i Amerikës veriore[2]

ReferencaRedakto

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd)). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prassack, K.A. (korrik 2016). "Lontra weiri, sp. nov., a Pliocene river otter (Mammalia, Carnivora, Mustelidae, Lutrinae) from the Hagerman Fossil Beds (Hagerman Fossil Beds National Monument), Idaho, USA". Journal of Vertebrate Paleontology. 36 (4): e1149075. doi:10.1080/02724634.2016.1149075. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)