Lozana, ne gjuhën frënge Lausanne(Lozanë), është qytet në Zvicër,Zvicrën Romandie (pkesa ku flitet frëngjishtja).Ky qytet ndodh mbi Liqenin Léman në Kantonin (frankofon) Vaud(Vo). Qyteti është vendi i Komitetit internacional Olimpik ,sikur edhe Muzeut dhe Parkut Olimpik .

Lozana
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej132'626

Qyteti i vjetër ka shume rrugë te mbushura me butika ,aty është Katedralja Gotike nga XII shekull . Pallatja Rumine nga XIX shekull,sikur edhe shume muze te artit dhe ndertësa me arhitekture shume te bukur dhe te vjetër . ― Google Altitude : 526

Gjeografia Redakto

Arsimi dhe kultura Redakto

Sporti Redakto

Ngjarjet Redakto

Transporti Redakto

Turizmi Redakto

Lidhje të jashtme Redakto