Luc Paul Maurice Besson lindi me 18 mars te vitit 1959 ne Paris te Francës ësht rexhisor,producent,skenarist shumi famshem Francez ka punar me shum se 26 Gjat vite ne filma francez dhe filmat me te njohu qe u nomiuan per Filma me te mir ne Festivalin e Kanes ishin Taxi,Taxi 2,Taxi 3,Taxi 4,Benelue 13,Trasporter 3,Leon etj...

Luc Besson
Luc Besson Cannes.jpg
U lind18 Mars 1959
KombësiaFrancez
PunësimiRegjisor,Producent,Skenarist

FilmografiaRedakto

RegjiRedakto

DokumentarRedakto

DiskogafiaRedakto