Lucy është film francezë e vitit 2014 me regji dhe skenar të Luc Besson dhe prodhuar nga gruaja e tij Virginie Besson-Silla. Filmi u xhirua në Taipei, Paris dhe New York City. Filmi flet për një femër me emrin Lucy e cila ka aftësi telekinezi kur një lloj droge thithet brenda gjakut të saj.

Lucy
Regjia ngaLuc Besson
Shkruar ngaLuc Besson
ProdhuesiVirginie Besson-Silla
LuajnëScarlett Johansson
Morgan Freeman
Choi Min-sik
Amr Waked
KinematografiaThierry Arbogast
MontazhiJulien Rey
MuzikaÉric Serra

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaEuropaCorp
Data e publikimit
25 korrik 2014 (SHBA)[1]
6 gusht 2014 (Francë)[2]
Kohëzgjatja
90 minuta[3]
ShtetiFrancë[4]
GjuhëtAnglisht
Koreane
Frëngjisht
Buxheti40 milionë dollarë
Fitimi463.4 milionë dollarë

Përmbajtja Redakto

Lucy është një femër 25 vjeçare amerikane që jeton dhe mëson në Taipei, Tajvam. Ajo është mashtruar për të punuar si koriere e drogës nga i dashuri i saj i ri Richard, punëdhënësi i të cilit, Jang, është një shef korean dhe zotëriu i drogës. Lucy jep një çantë për Jang që gjoja përmban dokumente, por aktualisht përmban katër pako të CPH4, një droge sintetike shumë të vlefshme. Pasi Richard u qëllua dhe u vra, ajo është kapur dhe një qese e drogës është e varur me dhunë në barkun e saj dhe atë të tre korierët të tjerë të drogës të cilët gjithashtu do të transportojnë drogën për shitje në Evropë. Ndërsa Lucy është në robëri, një nga kapësit e saj nis atë në stomak, thyer qese dhe lëshimin e një sasi të madhe të drogës në sistemin e saj. Si rezultat, ajo fillon të fitojë aftësi gjithnjë e më të zgjeruara fizike dhe mendore, si telepatia, telekineza, udhëtimi i kohës mendore dhe aftësia për të mos ndier dhimbje. Personaliteti i saj gjithashtu ndryshon në një mënyrë më të pamëshirshme dhe pa emocione. Ajo vret të burgosurit e saj dhe shpëton.

Lucy udhëton për në Tri-Service General Hospital aty pranë për të marrë çantën e barnave të larguara nga barku i saj. Qeseja është hequr me sukses dhe Lucy është thënë nga mjeku operativ që CPH4 natyrore është një substancë e paqëndrueshme e prodhuar në sasi të vogla nga gratë shtatzëna gjatë javës së gjashtë të shtatzanisë për të siguruar fetuse me energji për t'u zhvilluar. Lucy është me fat që ka mbijetuar me një sasi kaq të madhe të futur në trupin e saj. Duke kuptuar aftësitë fizike dhe mendore të saj, Lucy kthehet në hotelin e Jangit, vret truprojat e tij, sulmon Jang dhe nxjerr telepatikisht vendndodhjet e tre korierve të mbetur të drogës nga truri i tij.

Në apartamentin e saj, Lucy fillon studimin e gjendjes së saj dhe kontakton shkencëtarin e mirënjohur dhe profesor Samuel Norman hulumtimet e të cilit mund të jenë çelësi për ta shpëtuar atë. Pasi Lucy flet me Profesor Norman dhe jep dëshmi për aftësitë e saj të zhvilluara, ajo fluturon në Paris dhe kontakton një kapiten lokal të policisë, Pierre Del Rio, për të ndihmuar atë të gjejë tre pako të mbetura të drogës. Gjatë udhëtimit me aeroplan, ajo fillon të shpërbëhet ndërsa qelizat e saj destabilizohen duke konsumuar një gllënjkë shampanjës, gjë që e bëri trupin e saj të papërshtatshëm për riprodhimin qelizor. Vetëm duke konsumuar më shumë CPH4 është ajo në gjendje të mbajë të gjithë shpërbërjen e saj. Fuqitë e saj vazhdojnë të rriten, duke e lënë të aftë për të instaluar në mënyrë telepatike policinë e armatosur dhe anëtarët e bandës koreane të drogës. Me ndihmën e Del Rio, Lucy rimëkëmbet drogën dhe ngutet për të përmbushur profesorin Norman. Krahas profesorit Norman dhe kolegëve të tij, ajo pajtohet të ndajë gjithçka që ajo tani e di pasi profesor Norman vë në dukje se pika kryesore e jetës është të kalojë njohuri, diçka për të cilën ajo tani ka një kapacitet të pafund. Jang dhe mob gjithashtu duan droga dhe një përleshje me armë nga policia franceze.

Në laboratorin e profesorit, Lucy diskuton për natyrën e kohës dhe të jetës dhe si njerëzimi njerëzor shtrembëron perceptimet e tyre. Ajo u tregon shkencëtarëve se koha është e vetmja masë e vërtetë e jetës njerëzore dhe e ekzistencës. Në kërkesën e saj, ajo injektohet në mënyrë intravenoze me përmbajtjen e të tre çantave të mbetura të CPH4. Trupi i saj fillon të ndryshojë në një substancë të zezë të çuditshme e cila sillet si nanite, duke u përhapur mbi kompjuterë dhe objekte të tjera elektronike në laborator, duke i transformuar ato në një superkompjuter të gjeneratës së ardhshme, që do të përmbajë të gjithë njohurinë e saj të zgjeruar të universit. Ajo pastaj fillon një udhëtim hapësinor në të kaluarën, përfundimisht duke arritur paraardhësin më të vjetër të zbuluar të njerëzimit, që nënkuptonte të ishte Lucy. Ajo prek majat e gishtave me të, pastaj shkon deri në fillim të kohës dhe dëshmitarët e Big Bengut. Ndërkohë, përsëri në laborator, pasi një armë anti-tank M136 AT4 shkatërron derën, Jang hyn dhe vë në dukje një armë në kokën e Lucy nga prapa. Ai gjuan, por në çastin para goditjes së plumbave, Lucy arrin 100% të kapacitetit të saj cerebral dhe zhduket duke u zhvendosur në vazhdimësinë e hapësirës ajrore. Vetëm rrobat e saj, këpucët e Louboutin dhe super kompjuteri i zi mbeten prapa.

Del Rio hyn dhe gjuan fatalisht Jang. Profesor Norman merr një disk të zi të mbushur me yje, me sa duket shumë të avancuar, të ofruar nga superkompjuteri i avancuar, pas të cilit kompjuteri shpërbëhet. Del Rio pyet Profesor Norman ku Lucy është, menjëherë pas të cilës tingëllon telefoni celular i Del Rio dhe ai sheh një mesazh me tekst: "Unë jam kudo". Me një goditje të sipërme, zëri i Lucy dëgjohet duke thënë: "Jeta na është dhënë një miliard vjet më parë. Tani ti e di se çfarë të bëj me të."

Luajtën Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Kroll, Justin (23 maj 2014). "Universal Moves Up Scarlett Johansson's 'Lucy' to July 25". Variety. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lee, Hsin-Yin (4 prill 2014). "French director's new movie helps promote Taipei". Focus Taiwan. Central News Agency. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 5 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "LUCY (15)". Universal Studios. British Board of Film Classification. 12 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 13 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dargis, Manohla (2014-07-24). "Lucy (2014)". Baseline StudioSystems. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2014. Marrë më 27 gusht 2015 – nëpërmjet The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto