Lufta mes boteve

Lufta mes boteve është një libër fantastikoshkencor nga shkrimtari Herbert Xhorxh Uells, një shkrimtar anglez. Herbert Xhorxh Uells është autor edhe i shume librave te tjerë si "Makina e Kohës" (The Time Machine), "I padukshmi" (The Invisible Man), "I pari në hënë" (The First Men in the Moon) etj.
Ndalemi kryesisht tek libri : "Lufta mes Boteve" një libër fantastikoshkencor qe bën fjale për luftën që zhvilluan njerëzit e Tokës me "Qeniet e Çuditshme" apo ufot e Planetit Mars. Libri "Lufta mes botëve" është shkruar në rrethana krejt të çuditshme. Uellsi ishte duke dalë një shëtitje ne zonën e Sarit që ndodhet ne Jug të Londrës, pra në Angli. [nevojitet citimi] Uellsi ka bërë një punë të kënaqshme për të krijuar një libër te këtillë dhe megjithatë ai na ka përcjellë një mesazh të vyer dhe na ka lënë ne një vepër te rëndësishme në fushën e Fanta-shkencës. Kryesisht libri përmban fakte imagjinare për pushtimin e Tokës nga "Ufot". Kjo ngjarje e ka zanafillën e saj që nga kryeqyteti i Anglisë, Londra. Jeta e tokës ndryshonte shumë nga ajo e Marsit dhe "Planeti Tokë" kishte kushte shumë herë më të përshtatshme për të banuar në të. Një ditë jeta ne Tokë do të ndryshonte rrënjësisht.

Botimi i parë i librit "Lufta mes botëve" në 1898

Subjekti Redakto

 
Foto e një tripodi në një botim frëngjisht të librit në vitin 1906

Pas shume betejash me ato qeniet e cuditshme Toka do te dale fitimtare.Krijesat do te shkaterojne shume gjera ne Toke.Wellsi shkon ne shpi dhe ai nuk e pandehu se ajo ishte...darka..e fundit me gruan e tij.Wellsi do te dilte nje shetitje ne darke,ne ate kohe ku te rinjte dilnin,studentet mesonin..etj.Wellsi pa nje makine marsiane dhe shkoi tek gruaja e tij per t'a lajmeruar.Ata morren nje karoce dhe do te zhvendoseshin tek Velezrit dhe tek familja e gruas.Wellsi duhet te kthente karocen me qira dhe kur iku ne qytetin e tij,atij i doli nje makina apo cilinder marsian.Makina me tentakula ishte gati duke shkateruar makinen dhe weelsi u fut ne nje pellg pak te thelle e ishte i mbushur me uje.Kur makina u largua ai gjeti nej njeri te vdekur qe marsianet ja kishin pire gjakun.Me frike te madhe Wellsi..eci..e eci.

Shiko edhe këtë Redakto

Lidhje të jashtme Redakto