Lugina e Mbretëreshave (Arabisht: وادي الملكات‎ Wādī al Malekāt) është një vend në Egjipt ku faraonët u varrosën në kohërat e lashta. Lugina përbëhet nga uadja kryesore e cila përmban më së shumti varre, së bashku me Luginën e Princit Ahmose, Luginën e Litarit, Luginën e Tre Gropave dhe Luginën e Dolmenit. Uadja kryesore përbëhet nga 91 varre dhe luginat ndihmëse shtojnë 19 varre tjera. Varrimet në luginat ndihmëse të gjitha datojnë në Dinastinë e 18-të.[1]

Rruga që të drejton në Luginën e Mbretëreshave siç shihet nga lartë

Varret kryesoreRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Demas, Martha, and Neville Agnew, eds. 2012. Valley of the Queens Assessment Report: Volume 1. Los Angeles, CA: Getty Conservation Institute. Getty Conservation Institute, link to article

BurimiRedakto

  • Bunson, Margaret (1991). "Valley of the Queens". Encyclopædia of Ancient Egypt. New York. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)