Luisana Lopilato, (lindur më 18 maj 1987 në Buenos Aires, Argjentinë). Pseudonim i saj është Lu ose Luli. Është një model, aktore dhe këngëtare Argjentinës. Ajo është ndoshta më i njohur për rolet e saj në Chiquititas seri televizive, Rebelde Way, Alma Pirata dhe Casados ​​con Hijos, dhe si një ish-anëtar i grupit Erreway të Argjentinës.

Luisana Lopilato
U lind në18 maj 1987
KombësiaArgjentinase
TitulliKangtare,Aktore,Modeliste,

Biografi e shkurter

Redakto

Luisana ka lindur në Buenos Aires, në lagjen e pothuajse të ndërlikuar Chas Park. Ajo u ngrit në Buenos Aires me Dario vëllain e saj dhe motrën e Daniela nga prindërit e saj. Ajo është një, aktore dhe këngëtare modeli në Argjentinë. Ndër marrëdhëniet e saj ne gjejmë Felipe Colombo aktorët (ata kanë qenë duke punuar nga fëmijëria në Chiquititas dhe Rebelde Way. Ata janë miq të mëdha), Mariano Martínez dhe dhe tenisti Juan Monaco. Ajo është e martuar me këngëtarin kanadez Michael Buble.

Filmografia

Redakto
Film
Year Film Role Notes
1997 Un Amor en Moises Ville Child
2001 Chiquititas: Rincón de Luz Luisana Maza
2004 Erreway: 4 Caminos Mía Colucci
2009 Papá por un Día Julieta
2010 Plumíferos Feifi (Voice)
2011 Predeterminados Vera Pre-Production (Spanish Movie)
Television
Year Film Role Notes
1995 Mi familia es un dibujo Luna Reca
1999–01 Chiquititas Luisana Maza Main Role
2001 Chiquititas, la Historia (Mini–Series)
2002–03 Rebelde Way Mía Colucci
2004 Los Pensionados Kathy/Martina
2004–05 Los Secretos de Papá Camila
2005 Teléfono descompuesto Lu (Mini–Series)
2005–06 Casados con Hijos Paola Argento Nominated — Martín Fierro Award for Best Supporting Actress
2006 Alma Pirata Allegra Riganti
2007 El Capo Ornella Mastrogiuseppe
Los Premios MTV Latinoamérica Herself Host
2008–09 Atracción x4 Nina Lacalle
2010 Alguien que me quiera Blanca Rivera
2011 RIO Police Pre-Production (Tv series)
Theatre
Year Title Role Notes
1999–01 Chiquititas Luisana Maza
2005 Arlequín Clarisa Nominated — ACE Award for Best Supporting Actress
2008 La Cenicienta Cinderella
Cell—phones
Year Title Role Notes
2008 Encandilados Candela Herrera
Music Videos
Year Title Role Artist
2010 Haven't Met You Yet Love Interest in Music Video Michael Bublé
2009 Te extraño Todo puede cambiar Atraccion x 4
2004 Memoria Memoria Erreway
2003 Será de Dios Tiempo Erreway
2003 Para cosas buenas Tiempo Erreway
2003 Te soñé Tiempo Erreway
2003 Tiempo Tiempo Erreway
2002 Resistiré Señales Erreway
2002 Será por que te quiero Señales Erreway
2002 Bonita de más Señales Erreway
2002 Sweet Baby Señales Erreway