Urali (rusisht: Урал, kazak.: Жайық, Jayıq ose Zhayyq) i njohur si Yaik deri në vitin 1775. është lum i cili rrjedh nëpër Rusi dhe Kazakistan. Derdhet në Liqenin Kaspik.

Shtrirja gjeografike e lumit Ural

Lumi Ural është i gjatë 2,428 km. Një pjesë e tij është tradicionalisht kufiri në mes Evropës dhe Azisë.


Lidhje të jashtmeRedakto