Marielena (ose Magdalena nga versioni italian) është një telenovelë meksikane e xhiruar në Miami, SHBA gjate vitit 1992, kur po ndodhte uragani "Andrew" si dhe pak ne Spanjë, dhe transmetuar ne vitin 1993.

Fatkeqësisht gjate xhirimeve, me 25 gusht 1992, vdes aktori kuban Luis Oquendo nga një infarkt zemre, ku luande rolin e Urbanos.

Regjisor : Cusi Barrio dhe Rodolfo Hoppe, dhe historia nga Delia Fiallo.

Sigla ne versionin amerikan u këndua vet nga Lucia Méndez me titullin "Se acabò", ndërsa për versionin meksikan u këndua përsëri nga ajo me titullin "Marielena".

Interpetojnë

Redakto

Lucia Mendez ... Marielena

Eduardo Yañez ... Luis Felipe Sandoval

Zully Montero ... Claudia Sandoval

Caridad Ravelo ... Chela

Maria Canals-Barrera ... Nancy

Mayte Vilán ... Meche

Eva Tamargo ... Cecilia

María José Alfonso ... Carmela

Cristina Karman ... Yoli

Salvador Pineda ... Esteban

Mara Croatto ... Graciela

Martha Picanes ... Olga

Gellerman Baralt ... Roberto

Historia fillon me refugjatë kuban në një anije në Florida Straits ku një grua me emrin Karmela Muñoz lind një vajzë me emrin Marielena. Vite më vonë, e bukur Marielena është një grua e re që jetojnë në majami me nënën e saj dhe vëllai dhe motra Enrique, Jr "Kike", Mercedes "Meche" dhe Yolanda "Yoly" e cila është angazhuar për një djalë të ri të quajtur Havier. Yoly është i martuar me një burrë të quajtur Alfredo Minelli, Fredy, të cilit babai Rufino punon në një restorant, dhe Meche është e dashura e Leonit. Leoni është vëllai i Havier dhe të jetojnë me dashuri dhe prindërit Fucha Karmela Teo të afërt me të në shtëpi. Një ditë, ndërsa ikën në këmbë në shtëpi pasi blen e lule, Marielena është goditur nga një makine e kuqe dhe nga hapat e një të riu të quajtur i bukur Luis Felipe Sandoval dhe oferta e saj të holla për lule por ajo kërkon një falje prej tij dhe ai me zemërim përshpejton larg. Më vonë në një bar me homologun e tij kunat Andres Peñaranda, Luis Felipe tregon se si ai e pa një grua të bukur e re në atë ditë dhe se si ai kurrë nuk do të shohim atë përsëri. Luis Felipe është i martuar me Claudia, një grua më e vjetër se ai u martua me atë që, që kur ai ishte i ri për të holla dhe janë bërë të pasur. Ditë më vonë, Marielena dhe Kike fillojnë punë, Kike në një bankë dhe Marielena në një agjenci. Kur Marielena arrin në agjenci, ajo është e tronditur për të zbuluar se bosin e saj është i njëjti burrë, i cili goditi me makinën e tij dhe Kike të bëhet i dërguar në bankë që është drejtuar nga Andres. Shpejt pas kësaj, gjërat marrin të komplikuar për të gjithë si Marielena dhe Luis Felipe filloni të ndjeni një tërheqje ndaj njëri-tjetrit dhe të tjera që kanë të fillojë afrimitet në apartamentin e tij, ku një ditë ajo humbet virgjërinë e saj dhe Marielena fillon që jetojnë një jetë të dyfishtë ; miku i Andres, Nicanor dhe djali i tij Nikky janë nën kërcënim nga një tregtar droge quajtur Roberto ; gruaja Andres, Leticia fillon me dal me Kike, djali i tyre Andi bëhet terheqes ngaj drogës dhe motra e tij Melissa jeton me një grup prej robërve rrugësh. Leon ka një dashuri me Reina dhe ai e kalon netë me te, Telma pyet Teon se ku është djali i saj, e mikja e Marielenes është shtatzënë me fëmijën e Camachos, motra e tij është në dashuri me Kike, Fredy lë Yoly kur zbulon se ajo ka një kusht shterpësinë dhe fillon te dali me sekretaren e tij Cecilia, Claudia dyshon se Luis Felipe ka një dashnore dhe me ndihmën e motrës së saj Olga shpejt zbulon se dashnorja e tij është Marielena dhe ajo fillon një mision për të mbajtur Luis Felipe nga pala e saj përgjithmonë ndërsa dy gra mbajnë sekret gjithçka nga Luis Felipe.

Në agjencinë ku punon Luis Felipe, ka disa njerëz për të cilët nuk e pëlqejnë Marielena për ashtu si është ajo, duke përfshirë Urbano Gonzalez dhe sekretaren e tij Purita edhe pse ata më vone afrohen me te. Miku me i mire i Luis Felipe Rene punon në studion e agjencisë departamentit dhe gjithashtu i jep këshilla për atë dhe Marielenen dhe është atje për ta ndihmuar kur ata kanë nevojë për atë. Deshperuar për Luis Felipe, Claudia viziton Karmela dhe zbulon se vajza e saj gjoja me "ekstra orë" dhe "palët" janë gënjeshtra dhe se ajo e kalon kohën me Luis Felipe në apartamentin e tij. Marielena më vonë për të rrëfehet tek nëna e saj në lidhje me jetën e saj me dyfishe dhe se ajo ishte e dobët dhe ishte turp por fuqimisht Karmela tregon se edhe në qoftë se ajo do jete për tu ndëshkuar nga ajo, ajo nuk do të ndalen se dashuri Luis Felipe, Karmela vuan një infarkt pasi zihet me Marielena. Pasi mungon nga puna për disa ditë për marrjen e vendimeve dhe ajo do që të jetë me Luis Felipe, ajo kthehet në agjencisë dhe ata rinisni përsëri marrëdhëniet e tyre dhe pastaj shkonjne në një feste për sekretarët. Disa javë pas, Luis Felipe, Marielena, dhe Rene fluturojë për në Los Anxhelos për një reklame anti-drogës, kur kthehet i kërkon Claudias një divorc. I lodhur duke pasur familjen e tij qe "tallen", Andy zbulon të gjithëve në lidhje me nënën e tij me çështjen e lidhjes jashtëmartesore me Kike dhe madje edhe të shkojë në shtëpinë e tij për të "bëjë atë paguajnë" por gjen Meche dhe synon përdhunimin seksual përdhunimin.

Jo shumë kohë më vonë, Claudia shkon në Nju Jork për të vjedhur një fëmijë me shpresën se do të qëndrojë me Luis Felipe. Ndërsa Claudia është larg, Luis Felipe dhe Marielena dhe kalojnë disa ditë në një hotel si çift dhe duke bërë atë që bën një çift : shkon në rreth një varkë, duke shkuar për në plazh, dhe së bashku hipizimi kuaj dhe Marielena tregon Luis Felipe rreth Leticia dhe Kika dhe se si ai pothuajse Karmela rrëfeu në lidhje me të. Claudia kthehet pa bebe sepse nëna nuk e kishte lënë spitalin ende. Një ditë në spital ku punonte Havier, ndërsa duke pritur rezultatet e saj për probleme ne stomak, Marielena merr një vizitë të papritur nga Luis Felipe atë dhe ajo tregon të vërtetën rreth Claudia. Disa ditë më vonë, Marielena merr vesh qe është shtatëzanë dhe ajo Luis Felipe thirrjet e saj për t'u takuar në banesën e tij dhe i thotë ai duhet të vendosë tani edhe pse ajo nuk i zbulojnë shtatzëninë e saj. Luis Felipe kthehet në shtëpi dhe i thotë Claudia ai do një divorc, ndërkohë Marielena vjen në shtëpi, kësaj radhe për të qëndruar. Luis Felipe Andres të shpjegon se në qoftë se ai nuk do të zgjidhë gjithçka që ai të humbasë Marielenen dhe ai do të çmendet. Yoly shkon në shtëpinë e Claudias të bisedojë me Luis Felipe por gjen Claudia dhe tregon rreth saj per Marielena dhe shtatzënisë se saj. Luis Felipe pastaj shkon të marr e saj deri në shtëpinë e saj për shkak se ai vendosi të saj dhe me të u largua definitivisht Claudia dhe shtëpinë e tij. Claudia pastaj shkon në Havier e saj për të të treguar të vërtetën e Marielena e shtatzënisë dhe ai e bën këtë dhe Claudia e lë në një raging fit. Pas një paraqitje të shkurtër ndërsa dhe disa bindës, Karmela Marielena jep bekimin e saj dhe Marielena lë për të shkuar me të Luis Felipe dashurinë e tyre dhe tani fillon rishtas ndërkohë Marielena e mik grep lind një foshnjë të shëndetshme dhe merr edhe-dëshiron nga Marielena, nëna e saj dhe Esperanza kokë, por para se të mund të planit Marielena asgjë, Claudia feigns një dozë tepër e ilaçeve dhe Luis Felipe kthehet në anën e Claudia pas një paralajmërim nga Andres se në qoftë se ai e lë Claudia pala tani, do të ishte e Akin për vrasjen e saj në gjak të ftohtë nga duart e tij. Marielena pastaj ka në plan të fluturojë për në Los Anxhelos kështu ajo mund të harrojmë për Luis Felipe dhe këshillon Yoly, Meche, dhe nuk ka për të të treguar çifut atë ku ajo është ndërkohë Rene Luis Felipe tregon se ajo është duke pritur për atë, por ai nuk mund të sjellë për të folur për veten e saj. Marielena pastaj tregon Claudia deri në shtëpinë e saj për të të treguar për të lënë Luis Felipe por vetëm Claudia shkon sipër nuk dëshirojnë të dëgjojnë fjalët e Marielena dhe një catfight ensues e saj në dhomë gjumi. Pas pak, Marielena lë shtëpinë e Claudia dhe niset për në aeroport të fluturojë për në Los Anxhelos. Luis Felipe Kur arrin në shtëpi, ai shkon tek dhoma gjumi për të gjetur të pajetë trupin Claudia hedhjen në shtrat. Ai është gjithashtu i tronditur për të parë në se Claudia e majta është e Marielena kryqëzatë si Luis Felipe mendon Marielena vranë Claudia dhe fillon një kapitull i ri për të dy prej tyre, si në Marielena lëviz, duke menduar Luis Felipe vendosur të qëndrojë me Claudia dhe Luis Felipe shkon në burg duke menduar se ai Marielena ruhen nga ndjekjet.

Pas vendoseshin në një banesë në Los Angeles, Marielena gjen një punë në një vend të quajtur Serrano Ndërmarrjet dhe në ditën kur ajo ka të punës intervistë atje, ajo ka problemin e saj e parë në parkingun kur një makinë e zezë shkurtime në parqe dhe në hapësirën e saj. Të zemëruar, ajo confronts shoferin dhe njeri, i cili duket disi me moshë mesatare me mustaqe apologizes të saj dhe lejon që në parkun e saj hapësirë. Unbeknownst të Marielena, njeriu, emri i të cilit është Esteban tashmë ka rënë kokë e këmbë për saj. Marielena pastaj arrin në ndërtimin dhe shpjegon me pult sekretar se ajo është një punëtor i vështirë por sekretari, i cili duket të jetë gati armiqësore dhe mbrojtëse, Marielena i thotë se ajo nuk ka dëgjuar se histori shumë herë më parë dhe nuk lejon hyrjen Marielena për të parë z. Serrano dhe urdhrat e saj për t'u larguar nga objektet ose ajo do të ketë sigurinë përcjelljen e saj jashtë ndërtesës. Marielena nuk ofron rezistencën dhe e lë të ndërtimit. Posht në parkingun Esteban atje është duke pritur për të saj dhe e pyeti se si shkoi e saj dhe më pas zbuloi se z. Serrano është pronar i tij dhe pastaj Marielena ofruar për të shkuar në një bar të ketë një pije. Ndërkohë, Luis Felipe fjalë për fjalë rots away në burg dhe vazhdon edhe tani, si për të thënë Rene, Andres, Olga një avokat dhe mik i tij se ai është i gatshëm të vdesin, nëse ai është dhënë dënimi me vdekje. 9 muaj më vonë, Marielena, Esteban, Karmela, dhe Yoly janë në spital ku Marielena lind një shëndetshme foshnja e quajtur Valentina (quajtur Luis Felipe e nënës) dhe Yoly qëndron me Marielena të kujdeset për Valentina Karmela ndërsa kthehet në Miami. Disa kohë më vonë, Esteban vajza e Graciela, arrin në shtëpi dhe Esteban flet mjaft e Marielena dhe Graciela vizita dhe bisedimet Marielena poshtë për të saj për të cilat ajo merr një dackë të mirë-merituar. Disa ditë më vonë në një restorant, Esteban të Marielena zbulon se ai është në dashuri me të dhe propozon martesë të saj, por ajo e refuzon dhe mbi mënyrën se si ata marrin në shtëpinë e një aksidenti. Të dy mbijetojnë Esteban por është lënë të verbër dhe ai propozon martesë të Marielena si edhe një herë do të menduarit e tij të fundit ai do të vdesë dhe Marielena pranon. Një vit më vonë, duke tërhequr Marielena fillon detyrën e dyfishtë si ajo kujdeset e Esteban e detyrave dhe hers në agjenci dhe nuk është në gjendje të shpenzojë të gjithë drekë shkëputje me vajzën e saj. Një ditë, Yoly dhe Marielena flasin për mënyrën se si Esteban ka qenë e mirë për të Marielena tyre edhe pse nuk është gati për të dashurinë e tij vetëm Yoly dhe ende nuk mund të besoj se pas gjithë kësaj kohe, ende Marielena loves Luis Felipe Esteban dhe thotë se nuk e meriton ketë ; Melissa diplomuar nga kolegji dhe të bëhet një avokat dhe do që të apelojnë Luis Felipe rastin e saj, por ai i thotë të mos ; Karmela është po vdes ngadalë, duke marrë pilula Leticia fillon përsëri, Andres mbeturinave larg jetës së tij duke u dehur pas humbjes së zgjedhjeve, Havier cakton Meche të kujdeset për Andi në spital për shkak të tij të drogës zakonit, humbja e gjakut, dhe dehje. Meche është tronditur per te pare kush është por e pranon caktimin. Havier pastaj Marielena thirrjet e saj për të të treguar Karmela dështimin e shëndetit dhe Marielena vendos të fluturojë kthyer për disa ditë në Miami të bindë Karmela të ketë bërë një operacion të saj për të shpëtuar jetën e saj. Unbeknownst të Marielena, Karmela, Yoly, Esteban dhe janë të shqetësuar se ajo do të gjeni rreth Luis Felipe e burgosje. Marielena pastaj arrin në shtëpi dhe të përpiqet të bindë Karmela të operacionit kanë bërë, por ajo nuk ka përgjigje, duke thënë se ajo të vdesë në vend. Menjëherë pas kësaj, Havier Marielena tregon se Luis Felipe është në burg dhe pothuajse menjëherë Marielena Melissa dhe të punojnë së bashku për të gjetur se kush vrau Claudia dhe Zuleima ofron një çojë duke i thënë atyre ajo panë Andi vënien e tij në një send nervously shpinës dhe tha se në një farë pjesë e banjo nuk kishte një këmishë njomur me gjak. Ndërkohë në spital, Havier Andi tregon se ai ka kontraktuar AIDS. Tato pastaj gjen Andres punuar në një fermë dhe tregon për atë që po vdes nga Andy AIDS dhe thotë se familja e tij ka nevojë për atë por Andres qëndron fortë dhe thotë se ai nuk do të kthehen në shtëpi që përsëri. Pas Tato tregon të gjithë rreth Andy e shëndetit të përkeqësuar, Melissa paguan atij një vizitë dhe Andi thotë se kjo dënimin për atë që ai e ka bërë dhe edhe pse hezitojnë në fillim, ai confesses duke thënë se ai nuk dëshiron ta bëjë këtë, por e tij emtë detyruan atë të dhe pastaj fillon të tregoni se si ka ndodhur: ai shkoi atje ndërsa kështu që askush nuk ishte atje ai shkoi lart dhe mori para nga Claudia e çantë dhe gjithashtu vodhën disa stoli të saj dhe gjithashtu saj xhevahire kuti të cilin ai u hap me një letër të hapur dhe më pas të fshihej në VC Marielena si dhe Claudia bërë në rrugën e tyre në dhoma të cilat çuan në catfight tjetër. Pas Marielena majtas, Claudia Andi panë të fshehur në WC dhe Claudia kërcënuar për të thirrur policinë të tij dhe me atë, Andy thika e saj me vdekje me letër të hapur dhe ai e bëri atë që thotë se nuk ka falje dhe askush nuk e do por Melissa sigurua se të gjithë e e do atë dhe ata që thjesht nuk e dinë. Luis Felipe Marielena tregon rreth Andi religjioni dhe i thotë se ai do të jetë më shpejt të jetë e lirë, por unbeknownst të tij, Marielena është i martuar me Esteban dhe banon në Los Anxhelos edhe pse ai nuk i jep të saj një mundësi për t'u shpjeguar, sepse ai thotë se ai dëshiron të shohë e saj kur ai merr nga burgu. Shqetësuar, Esteban dhe Victoria Yoly tregon se ata po lëvizin në Miami Marielena rrugë në mënyrë që mund të jetë i afërt me familjen e saj dhe ai i kërkon Viktorias për të gjetur një shtëpi dhe një agjenci publiciteti (e cila rezulton të jetë e Claudia) dhe për të blerë atë. Me fjalë të tij që po vdes, Andy penduar për Claudia kanë vrarë dhe kanë për të sulmuar dhe pranon Meche Perëndisë si shpëtimtar tij dhe me tha se, ai vdes paqësore me Meche, Leticia, Olga dhe nga pala e tij. Në të publicitetit agjencisë, Victoria diskuton me çmimin Urbano kur vjen në Purita të thonë se ai është i nevojshëm dhe jashtë Purita Victoria e tregon kohën kur Marielena përdoret për të punuar atje. Pas kthimit Urbano Victoria thotë se ajo do të blejë agjensia me kusht që me emrin e pronarit të transferohen mbi të Marielena.

Një vit më vonë, Luis Felipe është lirua nga burgu dhe megjithëse ajo përpiqet, Luis Felipe nuk le Marielena them atë në lidhje me atë që ajo të bëhet me jetën e saj, por sapo ai sheh dhe Esteban Valentina Karmela në shtëpinë e saj dhe me thënë atij, Luis Felipe është zemërthyer Marielena dhe thotë se ajo u përpoq të them atë, por ai nuk e le atë dhe ai nuk e duan më, jo si ky. Pikëllohen, Luis Felipe Marielena lë në apartamentin e tij dhe ajo swears për atë se ai kurrë nuk do të shohim atë përsëri. Një ditë, Luis Felipe kthimit të agjencisë dhe sheh se Marielena është bosi i tij dhe ndjenjat e vjetër dhe të fillojnë të vijnë pastaj Marielena tregon Esteban ajo dëshiron një divorc, por ai nuk mund ta bëjë atë, sepse ai e do atë dhe pret ajo ditë për kthimin e tij dashuria. Ndërkohë, Nicanor është shtënë nga jashtë shtëpisë së tij dhe Roberto clings për jetën në spital, dhe Graciela nuk do që të ndodhë për shkak të shkurorëzimit ajo nuk dëshiron të humbasë Luis Felipe, Marielena thotë se ajo do të shkurorëzimit nga Esteban dhe nuk kujdes nëse dikush është kundër mendjes së shpejti dhe lojra të hyjë në lojë. Nja dy ditë më pas, të gjithë është duke u përgatitur për ardhjen e uraganit Andrew si Karmela, çifut, Fucha, dhe Teo marrë strehim në apartamentin e saj, Rene Purita dhe të qëndrojnë në apartamentin e Luis Felipe ndonëse ai i merr ato në gjysmë zemre, dhe Marielena, Yoly, Valentina, Victoria, Graciela dhe Esteban në shtëpinë e tyre të mëdha dhe të gjithë rides e shtrëngatë në rrugën e tyre, përveç që është Graciela frikësuar dhe në mesin e të gjitha, Esteban të Graciela zbulon se ai mund të shoh përsëri, por kjo duhet të mbetet sekret. Pas disa ditëve, gjithçka është normale dhe nuk janë në gjendje të rezistoj më, Luis Felipe Kisses Marielena thjesht si Karmela shëtitjet në agjencia gjithashtu, Nicanor fillon të shërohem. Shpejt Rene Karmela dhe japin këshilla të dy : Rene tregon Luis Felipe Marielena për atë dhe për të marrë një pushim për disa ditë dhe lloj gjëra jashtë dhe i thotë Karmela Marielena të lëvizin larg nga Luis Felipe. Menjëherë pas kësaj, Victoria Esteban tregon mbi atë që ajo duhet të bëjë për të treguar dashurinë e saj për të dhe një herë atë që kishte në të kaluarën dhe Esteban thotë se ajo kurrë nuk kishte atë dhe ata kurrë nuk kishte ndonjë gjë në vendin e parë dhe urdhërat e Viktorias për të rregulluar një fluturim mbrapa në Los Angeles, sepse ai është duke i lënë me Marielena, Valentina, dhe Graciela. Në të njëjtën kohë Graciela Luis Felipe tregon se ajo e planifikuar një darkë e madhe në shtëpinë e saj dhe dëshiron atë, sepse atje do të jetë një festë e marrëdhëniet e tyre dhe Luis Felipe wonders nëse do të pranojmë se Esteban. E përballur me Esteban vendimin për t'u kthyer në Kaliforni, Marielena pranon propozimin e tij me fillim se ajo është e vendosur të harrojmë për Luis Felipe edhe pse zemra e saj duke u prishet më larg tij. Një ditë pas kthimit në shtëpi nga puna, Victoria Marielena tregon se Esteban është tricking verbëri e tij me të gjithë dhe për Marielena sheh veten se ai nuk është i verbër si ai është treguar historinë e leximin e 3 të e vërteton Valentina dhe me atë, e lë atë dhe Marielena në shtëpi dhe kërkon një divorc dhe Esteban hedh Victoria të dalë nga shtëpia, dhe ajo swears hakmarrje. Pas shumë bindëse dhe konfrontuese Leticia e të qenët i pafe, Andres kthimit në shtëpi kështu që ai mund të ndihmojë dhe Leticia Melissa. Ndërkohë në Karmela apartament me Havier i pranishëm, Karmela vuan një tjetër sulm në zemër dhe është marrë në spital dhe mezi clings në jetë. Tjetërkund, Luis Felipe vendos të njeriut dhe Graciela tregon se ai nuk është ajo e saj dhe nuk do të martohen me të kurdo dhe së shpejti ai do të thotë se lufta për dashuri e Marielena. Graciela pastaj devises një plan dhe një ditë në spital, Marielena i thotë se ajo është në pritje të Luis Felipe e fëmijës dhe të ballafaqohen me këtë heartbreak ri, Luis Felipe Marielena i thotë se ai duhet të jetë me Graciela për shkak të saj ashtuquajtur shtatzënisë dhe gjithashtu, duke vepruar mbi impuls, Havier Kisses Meche pas mbrojtjen e saj prej vëllait të vet Leon dhe një marrëdhënie më shpejt që të jetë blossoms.

Jo shumë kohë më vonë, Esteban shkon për të vizituar Valentina Marielena dhe i thotë se ajo tani është e lirë dhe në të njëjtën kohë Luis Felipe Graciela tregon se ata do të martohen nuk e dua, e fëmijës, por ajo e mbante. Luis Felipe vendos të vizitojë Marielena dhe për të thënë lamtumirë grep është të dëshpëruar për të të treguar atë të vërtetën, por Marielena shkurtime off e saj dhe thotë se nuk do të thotë se Esperanza paralajmëron e saj dhe nuk bëjmë atë. Ndërkohë, Leon përpiqet për të pajtuar me Meche por ajo e refuzon ofertën dhe e kujton atë kohë kur ai u largua e saj dhe thotë se ajo dashuron Havier që është e ëmbël dhe kujdesin e tij në krahasim me ashpërsi dhe ajo thotë se ndoshta kurrë nuk deshi Leon. Ndërkohë në spital, Karmela po bëhet gati për të shkarkuar dhe Marielena planet për të gjetur punë pasi ka mësuar nga përvoja e saj në të agjencisë dhe Esteban tregon Graciela se ai kurrsesi nuk do t'ju falë saj për atë që ai e bëri të saj dhe shkon për vizitë Marielena, vetëm për të gjetur Yoly dhe thonë se ka nevojë vetëm të Marielena pranoj pa ngurrim për ta bërë divorc përfundimtar dhe thotë se ai i dha disa mendonin natë e fundit Yoly por thotë se për të harruar për shkak se ajo është një gaztor dhe qesharake dhe thotë se pa marrë parasysh çfarë, ai do të duan gjithmonë Marielena. Në ndërkohë, Nicanor merr të gatshëm për të përmbushur Lucrecia gruaja e tij, por ndihet Telma diçka e keqe do të hyjë dhe praktikat e saj Rosalia magji dhe e sheh se do të ketë gjak, dhimbje, dhe vdekje dhe falet që të shmanget kjo tragjedi. Kundër nëna e saj dhe dëshira e Marielena, Luis Felipe grep vizita në agjenci dhe thotë se ajo e di se sa ai dëshironte një fëmijë dhe të thotë se çka nëse fëmija ishte tashmë lindur Valentina dhe zbulon se është vajza e tij të vërtetë. Ndërkohë Esteban bisedime me Yoly duke thënë se ai u rrëzua një rrugën e gabuar dhe se ajo që ai kishte për Marielena ishte një ide e ngulët dhe pothuajse Kisses Yoly dhe Esteban thotë Yoly ka dhe do të jetë gjithmonë një mik të mirë dhe njofton se ai do të fluturonte përsëri në Los Angeles duke lënë Yoly zemërthyer dhe shkon në shtëpi dhe i thotë të Graciela planet e tij dhe ajo tregon ajo faking e shtatzënisë. Pas Karmela vjen në shtëpi dhe shkon në krevat, grep Marielena për të nxjerr në pah të asaj që ajo e bëri dhe edhe pse ajo është e zemëruar, grep tregon e saj për të menduar në veten dhe Valentina. Duke arritur në shtëpinë e tij, Nicanor bisedimet me gruan e tij Lucrecia dhe Lucrecia thotë se ajo kurrë nuk ka dashuri Nikky dhe se nëna e tij e vërtetë është ajo e majta Telma dhe ata për të udhëtuar kudo në botë. Shqetësuar, nga Teo Telma kërkon për të marrë ndihmën e saj në shtëpinë e Nicanor. Si nga kërkesa e saj Nicanor duart e saj ajo kërkon të holla, por ajo kërkon më shumë dhe do të ketë në shtëpi dhe jashtë Roberto thirrjet për të vrarë atë ndërkohë Nikky ka dëgjuar gjithçka. Roberto është gati për të vrarë, por thotë se dëshmitarët duhet të eliminohet parë dhe shoots Lucrecia dhe Nikky hedhje në babë e tij për të ruajtur, por Roberto shoots Nicanor vdekje dy herë. Të dy pastaj të luftojmë për revole dhe në fund, zjarret Nikky një qitje të vetme e cila vret Roberto. Me fjalë të tij të fundit, Nicanor penduar për gjithçka ai ka bërë dhe duart Telma Nikky mbi të dhe për të respektuar Nikky swears Telma tani e dinë se ajo është e vërtetë nëna e tij dhe me siguri, Nicanor kalon larg me një zije Telma, Nikky, dhe nga ana e tij Teo ana. Me vdekjen e Nicanor, Rosalia Telma kërkon të jetë i fortë dhe Telma swears ajo do të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për të qenë një nënë e mirë për Nikky. Luis Felipe Graciela pastaj shkon në shtëpinë e saj për të të treguar se ato nuk mund të martohen për shkak të Graciela wonders Valentina dhe në qoftë se ai ka në plan të braktiste atë dhe fëmijën e saj, por që s'ka lindur ende në hapat e Esteban dhe tërheq e lesh nga Luis Felipe e syve dhe thotë se Graciela e shtatzënisë është një gënjeshtër dhe Luis Felipe shkon për të parë vajzën e tij të vërtetë. Shqetësuar rreth Valentina, Marielena gjen saj luajnë me Luis Felipe në park dhe në fund të tre janë ribashkuar. Pas nxjerrjes në marrëdhëniet e tyre prindërit e tyre përkatëse, si dhe Fucha dhe Teo Karmela miratojë dhe më pas të japë Havier Meche dhe bekimin e tyre. Menjëherë pas kësaj, thotë Karmela Marielena ajo është duke u martuar me Luis Felipe Karmela pranon dhe martesa nga frika se një ditë do të Marielena fajin e saj për problemet e ashpër, por thotë se ajo kurrë nuk do të pranojë Luis Felipe në shtëpinë e saj dhe në familjen e saj. Një ditë, ndërsa duke folur me një prift, Luis Felipe merr kohë për të shkuar në faltore dhe luten për të Perëndisë dhe falë atë duke i dhënë atij për vajza që ai gjithmonë të kërkuar dhe e pranon se ai duhet të ketë vepruar në kohën kur bëri thirrje për atë dhe për shkak të se, ai ka humbur pothuajse të gruas ai pëlqen dhe unbeknownst të tij, Karmela overheard gjithçka dhe më në fund ajo u hap zemra e saj dhe sytë e saj dhe së fundi pranon Luis Felipe. Në fund, çifut të fillojë një marrëdhënie me kokë, grep Camacho lë pas tij duke konfirmuar pabesi, Melissa grepa deri me Tato, Leon dhe përfundon me sekretaren e Andres, Irma dhe në fund, pas shumë pengesa dhe vështirësitë Marielena dhe Luis Felipe janë martuar nga kishë. Tek e fundit tregojnë skena të gjithë në pritje të ri z. dhe znj Sandoval me Marielena dhe Luis Felipe kënduar "Si Nos Dejan" dhe vallëzimi të salsa muzikë dhe në fund një mariachi band fillon të luajë me melodi e me novela e porsamartuar përfundoi në një puthje me të ftuar të madh duke u dhënë atyre një raund të duartrokitje.