Madison është kryeqyteti i shtetit WisconsinShteteve të Bashkuara të Amerikës dhe qendra e rrethit Dane. Në Madison ndodhet Universiteti Wisconsin-Madison.

Madison
Anglisht : Madison
Qytet
Njohur si Mad City (Qyteti i çmendur)
noform
Pamje nga Madison
Flamuri_figura
Flamuri i Madisonit
Vendndodhja
Madison is located in SHBA
Madison
Madison

Koordinatat: 43°4′V 89°24′P / 43.067°V 89.400°P / 43.067; -89.400

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Wisconsin
Qarku Dane
Kryetari i Bashkisë Paul Soglin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 243,54 km2
Lartësia 226 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 243.344 banorë
Dendësia 1.172,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 9 tetor 1839
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 608
Aeroporti Aeroporti Rajonal i Qarkut Dane (MSN)
Faqja Zyrtare www.cityofmadison.com
Vendodhja e Madisonit në Uiskonsin

Madison kishte një popullsi prej 233.209 në 2010, duke qënë kështu qyteti i dytë më i madh në Wisconsin, pas Milwaukee, dhe i 81-ti në Shtetet e Bashkuara.