Madonna

këngëtare, kompozitore dhe aktore amerikane


Madonna u lind më 16 Gusht 1958Bay City, Michigan si Madonna Louise Veronica Ciccone. Është një këngëtare, aktore dhe autore amerikane.

Madonna
Madonna at the premiere of I Am Because We Are.jpg
Madonna, më 2008
Informacione personale
Vendlindja Bay City, Michigan, ShBA
Faqja zyrtare www.madonna.com/

DiskografiaRedakto

Këngët më të njohura:Redakto

 
Producenti legjendar William Orbit dhe Madonna në Grammy Awards 1999

TurnetëRedakto

  • 1985: The Virgin Tour
  • 1987: Who's That Girl World Tour
  • 1990: Blond Ambition World Tour
  • 1993: The Girlie Show
  • 2001: Drowned World Tour
  • 2004: Re-Invention World Tour
  • 2006: Confessions Tour
  • 2008: Sticky & Sweet Tour

FilmografiaRedakto

Filma amatoreRedakto

Viti Filmi Regjisori Roli Shenim
1974 The Egg Movie Wyn Cooper - Artfilm/ Amator-/ shkurtfilm. Nuk u shfaq.
1979 A Certain Sacrifice Stephen Jon Lewicki Bruna Dramë/ Krimi. Vetëm në Video.

Filma artistikëRedakto

Vitii Filmi Regjisori Roli
1983 Vision Quest Stephen Jon Lewicki Këngëtare e klubit/paraqitje e shkurtër
1985 Desperately Seeking Susan Susan Seidelman Susan
1986 Shanghai Surprise Jim Goddard Gloria Tatlock
1987 Who's That Girl James Foley Nikki Finn
1988 Bloodhounds of Broadway Howard Brookner Hortense Hathaway
1990 Dick Tracy Warren Beatty Heiserchen/Breathless Mahoney
1991 Truth or Dare
„In Bed with Madonna“
Alek Keshishian Madonna
1992 Shadows and fog Woody Allen Marie
1992 A League of Their Own Penny Marshall Mae Mordabito
1993 Body of Evidence Uli Edel Rebecca Carlson
1994 Snake Eyes
„Dangerous Game“
Abel Ferrara Sarah Jennings
1995 Blue in the face Wayne Wang Telegrami i kënduar (Cameo)
1995 Four Rooms Allison Anders Elspeth
1996 Evita Alan Parker Eva Perón

Me: Antonio Banderas

1996 Girl 6 Spike Lee Boss #3 (Cameo)
2000 The Next Best Thing John Schlesinger Abbie Reynolds
2001 The Hire: Star Guy Ritchie Star
2002 Die Another Day Lee Tamahori Verity (Cameo)
2003 Swept Away Guy Ritchie Amber Leighton
2005 I'm Going To Tell You A Secret Jonas Akerlund Madonna
2006 Arthur and the Minimoys Luc Besson Princessin Selenia (Zëri)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Madonna – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.