Dame Margaret Natalie Smith[1][2] CH DBE (lindur më 28 dhjetor 1934) është një aktore angleze. Me një karrierë të gjerë në ekran dhe skenë duke filluar nga mesi i viteve 1950, Smith është shfaqur në më shumë se gjashtëdhjetë filma dhe shtatëdhjetë shfaqje. Ajo është një nga të paktat interpretuese që ka arritur kurorën e trefishtë të aktrimit, pasi ka marrë arritjet më të larta për film, televizion dhe teatër, duke fituar dy çmime Oscar, një çmim Tony dhe katër çmime Primetime Emmy. E përshëndetur si një nga aktoret më të njohura dhe më pjellore të Britanisë, ajo u bë Dame nga Mbretëresha Elizabetë II në 1990 për kontribute në Art,[3] dhe një Shoqëruese Nderi në 2014 për shërbimet në Dramë.

Dame

Maggie Smith

CH DBE
Smith më 2007
U lind në
Margaret Natalie Smith

(1934-12-28) 28 dhjetor 1934 (89 vjeç)
Ilford, Essex, Angli
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1952–sot
Bashkëshorti/ja
Robert Stephens
(m. 1967, divorced)

Beverley Cross
(m. 1975, died)
Fëmijë
  • Chris Larkin
  • Toby Stephens

Smith filloi karrierën e saj në skenë si studente, duke performuar në Oxford Playhouse në 1952 dhe bëri debutimin e saj profesional në BroadwayNew Faces të '56 . Gjatë dekadave në vijim, Smith u vendos së bashku me Judi Dench si një nga interpretuesit më të rëndësishëm të teatrit britanik, duke punuar për Kompaninë Kombëtare të Teatrit dhe Kompaninë Royal Shakespeare. Në skenën e Broadway-it ajo mori nominimet për çmimin Tony për Private Lives të Noël Coward (1975) dhe Night and Day të David Hare (1979), duke fituar aktoren më të mirë në një shfaqje për Lettice dhe Lovage (1990).

Roli kryesor në film i Smith ishte në The Prime of Miss Jean Brodie (1969) për të cilin ajo fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë. Për rolin e saj komik si një humbëse e Oscarit në "California Suite" (1978) ajo mori çmimin e saj të dytë Oscar këtë herë për aktoren më të mirë dytësore.[4] Rolet e tjera të saj të nominuara për Oscar ishin në Othello (1965), Travels with My Aunt (1972), A Room with a View (1985) dhe Gosford Park (2001).[5] Ajo mori famë popullore duke portretizuar Minerva MekGurinserinë e filmave Harry Potter (2001–2011). Filma të tjerë të shquar përfshijnë Death on the Nil (1978), Hook (1991), Sister Act (1992), The Secret Garden (1993), The Best Exotic Marigold Hotel (2012), Quartet (2012) dhe The Lady in the Van ( 2015).

Filmografia

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
1956 Child in the House Party Guest
1958 Nowhere to Go Bridget Howard
1962 Go to Blazes Chantal
1963 The V.I.P.s Miss Mead
1964 The Pumpkin Eater Philpot
1965 Young Cassidy Nora
Othello Desdemona
1967 The Honey Pot Sarah Watkins
1968 Hot Millions Patty Terwilliger Smith
1969 The Prime of Miss Jean Brodie Jean Brodie
Oh! What a Lovely War Music Hall Star
1972 Travels with My Aunt Aunt Augusta Bertram
1973 Love and Pain and the Whole Damn Thing Lila Fisher
1976 Murder by Death Dora Charleston
1978 Death on the Nile Miss Bowers
California Suite Diana Barrie
1981 Quartet Lois Heidler
Clash of the Titans Thetis
1982 Evil Under the Sun Daphne Castle
The Missionary Lady Isabel Ames
1983 Better Late Than Never Miss Anderson
1984 Lily in Love Lily Wynn
A Private Function Joyce Chilvers
1985 Room with a View Charlotte Bartlett
1987 Lonely Passion of Judith Hearne Judith Hearne
1990 Romeo.Juliet Rosaline Voice
1991 Hook Wendy Darling
1992 Sister Act Mother Superior
1993 Secret Garden Mrs. Medlock
Sister Act 2: Back in the Habit Mother Superior
1995 Richard III Cecily Neville
1996 The First Wives Club Gunilla Garson Goldberg
1997 Washington Square Aunt Lavinia Penniman
1999 Curtain Call Lily Marlowe
Tea with Mussolini Lady Hester Random
The Last September Lady Myra Naylor
2001 Harry Potter and the Philosopher's Stone Minerva Mekguri
Gosford Park Constance Trentham
2002 Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood Caro Eliza Bennett
Harry Potter and the Chamber of Secrets Minerva McGonagall
2004 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Ladies in Lavender Janet Widdington
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire Minerva McGonagall
Keeping Mum Grace Hawkins
2007 Becoming Jane Lady Gresham
Harry Potter and the Order of the Phoenix Minerva McGonagall
2009 Harry Potter and the Half-Blood Prince
From Time to Time Linnet Oldknow
2010 Nanny McPhee and the Big Bang Agatha Docherty
2011 Gnomeo & Juliet Lady Bluebury Voice
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Minerva McGonagall
2012 The Best Exotic Marigold Hotel Muriel Donnelly
Quartet Jean Horton
2014 My Old Lady Mathilde Girard
2015 The Second Best Exotic Marigold Hotel Muriel Donnelly
The Lady in the Van Miss Shepherd
2018 Sherlock Gnomes Lady Bluebury Voice
Nothing Like a Dame Herself Documentary
2019 Downton Abbey Violet Crawley,
Dowager Countess of Grantham
2021 A Boy Called Christmas Aunt Ruth
2022 Downton Abbey: A New Era Violet Crawley,
Dowager Countess of Grantham
TBA The Miracle Club Lily Fox Post-production
TBA A German Life Brunhilde Pomsel Pre-production

Referime

Redakto
  1. ^ "Maggie Smith | British actress". Encyclopædia Britannica (në anglisht). Maggie Smith, in full Dame Margaret Natalie Smith
  2. ^ "Maggie Smith". Biography.com (në anglisht). Maggie Smith was born Margaret Natalie Smith in Ilford, Essex, England
  3. ^ Spears, W. (30 dhjetor 1989). "Queen Honors Naipaul, Maggie Smith". The Philadelphia Inquirer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 janar 2014.
  4. ^ "Academy Awards Best Actress". Filmsite.org (në anglisht). Marrë më 7 gusht 2013.
  5. ^ "Maggie Smith BAFTA Awards". British Academy of Film and Television Arts (në anglisht). Marrë më 10 korrik 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto