Elizabethi II (lindi më 21 prill 1926 në Mayfair, Londër) si HRH (Her Royal Highness - sq: lartësia e saj mbretërore) Princesha Elizabeth Alexandra Mary of York; një kohë te shkurtër edhe HRH The Princess Elizabeth, Duchessof Edinburgh) dhe është mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore. Elizabeth II është vajza e parë, nga dy vajza që kishite, e mbreti George VI dhe Elizabeth Bowes-Lyon.

Elizabeta II
Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg

Mbretërimi: 2 qershor 1953 - aktualisht
Paraardhës: Xhorxh VI

Bashkëshorte: Mbreti Philip
Dinastia: Dinastia e Tudorëve
Babai: Xhorxh VI
Nëna: Elizabeth Bowes-Lyon
Ditëlindja: 21 prill 1926
Vendlindja: 17 Bruton Street, Mayfair,
Londër
Besimi: Kristian (Anglikan)

Ajo është në union personal si krehu i shtetit i shteteve të Commonwealth-it si Antigua dhe Barbuda, Australia, Bahamas, Barbados, Belize, Grenada, Xhamaika, Kanada, Zelanda e Re, Papua Guinea e Re, Ishujt Solomon, Shën Kits dhe Nevis, Shën Luçia, Shën Vincenti dhe Grenadinet dhe Tuvalu. Ajo me tutje kreu i Kishes Anglikane dhe Fidei Defensor që është një titul kishtar dhe që në gjuhë latine do të thotë Mbrojtës i Fesë.

Me 6 shkurt 1952, dita e vdekjës se atit të saj Xhorxh VI, Elizabeth u shpall nga keshilli për trashegimin e fronit si mbretëresh. Kurorëzim ne fron zyrtarisht u mbajt me 2 qeshor 1953 ne kishen kryesore anglikane Westminster Abbey në Londër, 16 mujë pas vdekjës së atit të saj.

MirënjohjetRedakto  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.