Maite Perroni Beorlegui (lindur 9 mars 1983) [1] është një aktore , këngëtare dhe kompozitore meksikane, e cila është e njohur mirë për rolin në Rebelde, Cuidado con el Ángel, Mi Pecado dhe Triunfo del Amor. Ajo fitoi famë ndërkombëtare si një anëtar i emëruar Grammy Latin grup pop RBD. Univision quajtur Maite Perroni si Mbretëresha e re e Telenovelas në 2009. [2]

Maite Perroni Beorlegui
U lind në
Maite Perroni Beorlegui

9 Mars 1980
ProfesioniAktore, Këngëtare
Vite aktiviteti2000–vazhdon
Faqja në rrjetMaitePerroni.com

Autografi i Maite Perroni.

Jeta e hershme

Redakto

Maite Perroni ka lindur në Mexico City, dhe është rritur në qytetin e Guadalajara, Jalisco nga mosha e njëmbëdhjetë muaj. [3] punë Babai i saj është transferuar familjen atje dhefamiljen Perroni qëndruar për më shumë se dymbëdhjetë vjet . Ajo ka dy vllezer, Adolfo dhe Francisko, që janë tre dhe nëntë vjet më të rinj se ajo. [4]

Perroni studiuar duke vepruar në Artistica Centro de Educación Televisa's (CEA) në vitin 2000, duke përfunduar dy vjet një kurs tre vjeçare.

Karriera

Redakto

Perroni bërë debutimin e saj duke vepruar në Rebelde, një xhirim i noveles argjentinas Rebelde Way. Ajo luajti rolin e Guadalupe "Lupita" Fernández, një vajzë adoleshente nga një familje e klasës më të ulët që merr mundësinë për të studiuar në Shkollën e Elite Way fiktive. Rebelde u xhirua ne vitet 2004-2006, me 440 episoda.

Pas suksesit të Rebelde, në 2007, Televisa lëshua RBD La Familia, i cili luajti me anëtarët e grupit muzikor RBD. Karakteret e Sitcom nuk u bazuar në karakteret e grupit në Rebelde, por për qëllim të jetë i ngjashëm me personalitete të aktorëve të vërtetë. RBD La Familia ishte shfaqje e parë meksikan shtënë tërësisht në definicion të lartë dhe u zhvillua nga 14 mars 2007 në 13 qershor 2007, dhe ka zgjatur vetëm 13 episode.

Në vitin 2008, Maite luajti si karakter të çojë në Cuidado con el Ángel, përballë William Levy tregojnë pasur sukses të madh në mbarë botën. Ajo luajti në rolin e dytë të saj kryesor në Mi Pecado me Eugenio Siller. Ajo ishte pjesë e sezonit të tretë të Mujeres Asesinas në episodin e gjashtë të quajtur Las Blanco, Viudas së bashku me Diana Bracho, Luz Maria Aguilar dhe Mark Tacher.

Në 2010, Perroni u konfirmua me yll me yll e mëparshme e saj bashkë-, William Levy, në Triunfo del Amor, një xhirim klasik i Venezuelës Cristal.

Çmime

Redakto

Në vitin 2006 ajo fitoi çmimin e saj të parë në Premios TVyNovelas , së bashku me shokët e saj RBD, për "Kënga më e mirë Theme". Në mars 2009, Maite fitoi "Best Actress Rinj në rol kryesor" për ecurinë e saj në Cuidado con el Ángel.

Në vitin 2009, ajo ishte në kopertinen te listës Los 50 Mas Bellos nga People en Español,e ndau kopertinën me Eva Longoria dhe Ana Barbara. Ajo ishte pjesë e së njëjtës listë në vitin 2010 dhe ne vitin 2011. Ajo u quajt "Mbretëresha e telenovelas` nga fansat e saj dhe kanali Univision. [16]

Televizion

Redakto

Rebelde (2006) "RREBELET" - Guadalupe "Lupita" Fernandez

Cuidado Con el angel (2008)"KUJDES ME ENGJELLIN(2008) -María de Jesús "Marichuy" Velarde

Mi Pecado (2009) "MEKATI IM" -Lucrecia Córdoba Pedraza

Triunfo Del Amor (2010-11) "TRIUMFI I DASHURISE" -Maria Desamparada Iturbide Gutierrez de Sandoval

Cachito De Cielo (2012) "CACHITO NE QIELL" -Renata Landeros de Franco