Malazezët (në gjuhën malazeze: Црногорци, Crnogorci) janë popull sllavo-jugor, i cili kryesisht jeton në Mal të Zi, ku përbën shumicën relative të popullsisë me 44,98%. Malazezët kryesisht i takojnë krishterimit ortodoks, dhe flasin gjuhën malazeze, si dhe serbe. Ka rreth 350,000 malazezë: 278,865 në Mal të Zi (censusi 2011)[1] dhe 38,527 në Serbi (censusi 2011).[2]

Referimet Redakto

  1. ^ "Census of Population, Households and Dwellings in Montenegro 2011" (PDF). korrik 12, 2011. Marrë më 13 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Širom svijeta pola miliona Crnogoraca