Mali i Shpatit

Mal në Shqipëri


Mali i Shpatit ndodhet në juglindje të rrethit të Elbasanit, në kufi me rrethin e Librazhdit, Shqipëri. [1] Shtrihet në drejtim veriperëndim-juglindje, me lartësinë më të madhe 1831 m (maja e Bukanikut), me gjatësi rreth 20 km dhe gjerësi 4-5 km. Është i përbërë nga shkëmbinj magmatikë ultrabazikë dhe dallohet për majat e shumta e format e relievit akullnajor (cirqe, lugje). Mali i Shpatit është i veshur dendur me pyje (ah, halorë), që shfrytëzohen.

Mali i Shpatit
Mal’ Ishpatit
Mali i Shpatit is located in Shqipëria
Mali i Shpatit
Mali i Shpatit
Pika më e lartë
Lartësia 1.686 m
Prominenca 1.727 m
Koordinatat 41°1′45.01″V 20°15′29.02″L / 41.0291694°V 20.2580611°L / 41.0291694; 20.2580611Koordinatat: 41°1′45.01″V 20°15′29.02″L / 41.0291694°V 20.2580611°L / 41.0291694; 20.2580611
Përmasat
Gjerësia 0,51

ReferimetRedakto

  1. ^ Mali i Shpatit at GeoNames.Org (cc-by); post uppdaterad 2012-01-19; databasdump nerladdad 2015-05-09