Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Pa lidhje interwiki, Pa referenca --Liridon (diskutimet) 8 korrik 2015 13:55 (CEST)


Mançester është një qytet në Angli, Mbretëria e Bashkuar. Historia e regjistruar e Mançesterit fillon me vendbanimin civil të lidhur me fortesën romake të Mamucium ose Mancunium, e cila u krijua rreth vitit 79 pas Krishtit në një bllok ranor pranë bashkimit të lumenjve Medlock dhe Irwell. Gjatë gjithë Mesjetës, Mançester mbeti një njësi feudale, por filloi të zgjerohej me një ritëm të shpejte ne fillim të shekullit të 19-të. Urbanizimi i paplanifikuar i Mançesterit erdhi nga një bum në prodhimin e tekstileve gjatë Revolucionit Industrial dhe rezultoi që ai të bëhej qyteti i parë i industrializuar në botë.

Mançester
City of Manchester
Qytet
Njohur si "Pambukopolis", "Qyteti Magazinë", "Qyteti i shiut", "Kryeqëndra e Veriut", Madchester, Mancunia
Motoja "Concilio Et Labore" (Me mënçuri e përpjekje)
noform
Pamje nga Mançester
Stema_figura
Stema e Mançesterit
Vendndodhja
Mançester is located in Britania e Madhe
Mançester
Mançester

Koordinatat: 53°28′0″V 2°14′0″P / 53.46667°V 2.23333°P / 53.46667; -2.23333

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Qarku ceremonial Greater Manchester
Qarku historik
Kryetari i Bashkisë Mark Hackett
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 115.65 km2
Lartësia 38 - 78 m (m.n.d.)
Popullsia 464,200 banorë
 •  urbane 2,240,230 banorë
Dendësia 3,815 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shek. I (Statusi 1853)
Vendasit Mankunjan/e
Zona Kohore UTC±0
Prefiksi 0161
Koordinatat 53° 28′ 0″ Veri

2° 14′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare manchester.gov.uk