Manastiri i "Dyzet Martirëve të Shenjtë" Manastiri Vracesh ( bullgarisht: Врачешки манастир „Свети Четиридесет мъченици“ ) është një manastir aktiv i Kishës Ortodokse Bullgare, pjesë e Dioqezës Lovech. Ajo është e vendosur në Malet e Ballkanit Perëndimor të Bullgarisë, 5 km në perëndim të fshatit Vracesh dhe 10 km nga qyteti i Botevgradit . [1] [2]

Historia

Redakto

Manastiri u themelua në shekullin e 13, gjatë Perandorisë së Dytë Bullgare, pas fitores së rëndësishme bullgare në betejën e Klokotnitsa në 1230, kur perandori Ivan Asen II (r. 1218-1241) mundi dispotin epirot Theodore Komnenos Dukas . Beteja u zhvillua në ditën e Dëshmorëve të Shenjtë, dhe perandori urdhëroi ndërtimin e shumë kishave dhe manastireve që mbanin emrin e tyre. [1] [2]

Manastiri fillimisht ishte një kishë, me murgjit që përkthejnë dhe shpërndajnë libra liturgjike. Në shekullin e 17-të, në manastir ishte një shkollë funksionale bodrumesh. Manastiri u dogj dy herë nga turqit osmanë në shekujt e 15-të dhe 18-të, pastaj u mbyt në harresë deri në 1890. Në vitin 1891 në themelet e vjetra, Vuno Markov, që konsiderohej si mjeshtri më i famshëm në rajonin e Botevgradit, ndërtoi një kishë modeste, duke restauruar kështu jetën monastike në atë zonë. Manastiri filloi përsëri si një samarit, por që nga viti 1937 pranoi edhe murgeshat, e para ishte Cassiana. Manastiri është aktualisht aktiv. [1] [2]

Arkitektura

Redakto

Është një kompleks i kishave, ndërtesave rezidenciale dhe komerciale. Kisha e manastirit është një anije, një apside, me një narteks të brendshëm dhe të hapur mbi të cilin ngrihet një kullë zile. Në një nga ndërtesat e banimit u ndërtua më vonë një kishë, kushtuar Shën Klementit bullgar të Ohrit . Pranvera e shenjtë monastike ndodhet afër, në bregun të djathtë të lumit. Mbi manastirin ngrihet një kodër e pjerrët, e cila pret eshtrat e Kalasë së Gradisit (Cheskovgrad). [1] [2]

Manastiri është shpallur monument i kulturës. [1] [2]

Galeri

Redakto

Referimet

Redakto
  1. ^ a b c d e „Манастирите в България“, Panorama.bg, ИВИДИМ София, 2005 г. Stampa:Bg
  2. ^ a b c d e Врачешки манастир "Св. Четиридесет мъченици" Arkivuar 12 qershor 2018 tek Wayback Machine Stampa:Bg Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bulgariamonasteries" defined multiple times with different content