Marçëdhuzë (Marcedusa in italisht) është një komunë italiane me 442 banore te provinca e Katanzaro ne Kalabria.

Marçëdhuzë
Italisht : Marcedusa
Komunë
Vendndodhja
Marçëdhuzë is located in Itali
Marçëdhuzë
Marçëdhuzë

Koordinatat: 39°2′0″V 16°50′0″L / 39.03333°V 16.83333°L / 39.03333; 16.83333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Katanxaro
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15 km2
Popullsia (2013) 448 banorë
Dendësia 28,57 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Marçëdhuzan/ë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 88050
Shenjti mbrojtës Shën Andrea
Dita e shenjtit 30 nëntor
Koordinatat 39° 2′ 0″ Veri

16° 50′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.marcedusa.cz.it

Sorge a 288 metri sopra il livello del mare e ha una superficie di 15,3 chilometri quadrati. Custodisce la gjuha arbëreshë e gli abiti tradizionali, ma non più il rito bizantino greco.

PopullsiaRedakto

Etni dhe pakica kombëtareRedakto

Secondo i dati ISTAT al 31 dicembre 2009 la popolazione straniera residente era di 11 persone. Le nazionalità maggiormente rappresentate in base alla loro percentuale sul totale della popolazione residente erano :

  Rumania 11 2,29%

AdministrimiRedakto

  • L'indirizzo del municipio è Piazza Municipio 1.
  • Fax: 0961 932645

Galeri fotografishRedakto

ShënimeRedakto


Projekte te tjeraRedakto

Lidhje te jashtmeRedakto