Mariehamn (suedisht: Mariehamns stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Ishujt Oland, dhe është pjesë e rajonit Ishujt Oland.

Mariehamn
Mariehamns stad
Qytet
noform
Pamje e Mariehamn
Stema_figura
Vendndodhja
Mariehamn is located in Finlanda
Mariehamn
Mariehamn
Vendndodhja e Mariehamn në Finlandë

Koordinatat: 60°6′V 19°56′L / 60.100°V 19.933°L / 60.100; 19.933

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ishujt Oland
Provinca Ishujt Oland
Kryetari i komunës Edgar Vickström
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.75 [1] km2
Popullsia 11,459 [2] banorë
Dendësia 971.93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1861
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.mariehamn.ax

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto