Marke është krahinë në pjesën lindore të Apenineve Qendrore në Itali.


Italisht : Marche
Rajon
Stema_figuraFlag of Marche.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Ankona
Presidenti Luca Ceriscioli
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.366 km2
Popullsia 1.541.692 banorë
Dendësia 160 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare www.regione.marche.it

GjeografiaRedakto

 
Provincat e Markes

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto

Koordinatat: 43°37′00″V 13°31′00″L / 43.61667°V 13.51667°L / 43.61667; 13.51667